, środa 5 sierpnia 2020
Kościoły, które spłonęły
"Kościół w Kisielowie, istne cacko rodzimej sztuki budownictwa drewnianego, spłonął niestety doszczętnie dnia 4 lipca 1907 roku". fot: Józef Londzin, Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim, Cieszyn 1932Dodaj do Facebook

Kościoły, które spłonęły

MMT
Kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Istebnej - Stecówce dołączył niedawno do smutnej listy świątyń na Śląsku Cieszyńskim, które uległy pożarowi. Poniżej przypomnienie tylko kilku spalonych kościołów.

28 października 1616 - kościół św. Mikołaja w Pierśćcu

Pożar, który wybuchł w dworze ówczesnego właściciela miejscowości, strawił połowę Pierśćca, w tym drewnianą kaplicę. Jak pisał ks. Józef Londzin, "Figura św. Mikołaja została szczęśliwie uratowana i według legendarnych opowiadań ludu ustawiła się w tarninie po drugiej stronie młynówki i tam płakała".

3 kwietnia 1713 - kościół św. Piotra i Pawła w Skoczowie

Pożar wybuchł koło północy w domu garncarza, znajdującego się niedaleko kościoła. Miasto spłonęło doszczętnie w ciągu kilku godzin. Spaliła się także plebania wraz z archiwum parafialnym.

27 listopada 1751 - kościół Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny w Zebrzydowicach

Świątynia została podpalona przez nieznanego sprawcę. Kościół odbudowano prowizorycznie. Dopiero w latach 1774-1776 wybudowano nową murowaną świątynię.

7 maja 1756 - kościół św. Piotra i Pawła w Skoczowie

Nie miała szczęścia skoczowska świątynia, bo po 43 latach znowu spłonęła. Jak zanotował miejscowy proboszcz Andrzej Pszczyński, "Tego dnia wybuchł po godzinie 12 w południe w domu zasobnym straszliwy ogień, który w przeciągu pół godziny zapalił cały Skoczów z powodu silnego wiatru. Szkody były ogromne. Całe miasto, kościół, zamek, wszystkie stodoły i wszelkiego rodzaju budynki padły ofiarą ognia i zostały obrócone w popiół. Probostwo spaliło się doszczętnie ze wszystkimi sprzętami, zbożem i innymi rzeczami, a proboszcz uratował z ledwością metryki i sprzęty kościelne. Kościół spalił się również do pnia wraz z amboną, organami i ołtarzem, dzwony się roztopiły. Uratowano tylko naczynia srebrne i bieliznę kościoła, bo ja proboszcz, to co moje zostawiłem płomieniom na pastwę, abym ratował to, co należy do kościoła. Boże, jak wielkie szkody" (cyt. za: Dzieje Skoczowa od zarania do współczeności, red. Edward Biszorski, Skoczów 1993).

6 maja 1789 - kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

W największym pożarze w dziejach miasta spłonęło 160 domów wielkomieszczańskich, 51 małomieszczańskich, ratusz, a także kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Władze postanowiły go nie odbudowywać (dzisiaj na jego miejscu znajduje się budynek teatru). Nowym kościołem parafialnym został dotychczasowy kościół dominikański, który mniej ucierpiał w pożarze.

19 maja 1888 - kościół ewangelicko-augsburski w Drogomyślu

26 maja 1888 roku "Gwiazdka Cieszyńska" donosiła: "W Drogomyślu wybuchł d. 19 bm. pożar w zabudowaniach arcyksiążęcych. Spłonęła do szczętu serkarnia i kilka innych budynków gospodarskich. Wskutek wiatru rozszerzył się ogień i objął kościół ewangelicki, który też zgorzał zupełnie; dzwony od ognia się stopiły. Szkoda jaką poniósł arcyksiążę wynosić ma 45.000 złr. [złotych reńskich], zbór zaś około 20.000. Pożar powstał wskutek nieostrożności”.

10 lipca 1907 - kościół katolicki w Kisielowie

Kolejna korespondencja "Gwiazdki Cieszyńskiej": "We czwartek (…) wybuchł w naszej wiosce pożar, który wskutek silnego wiatru rozszerzał się gwałtownie, pochłaniając 24 budynków. Przyczyna pożaru nieznana. Ofiarą płomieni padł także stary kościół katolicki. Ratunek o tyle był utrudniony, że część mieszkańców wsi zajęta była robotą w polu, część zaś znajdowała się w Skoczowie na targu. Wskutek pożaru 50 ludzi jest bez dachu".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama