, sobota 23 czerwca 2018
Koronczarki sprzeczają się o wzory. Pytają, czy można opatentować koronkę koniakowską
Decyzję o przyznawaniu patentu lub zaliczenia „wzoru” do patentu określa ustawa z dnia 5 II 1924 o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. Nr 31, poz. 306 z 1924 r.).  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Koronczarki sprzeczają się o wzory. Pytają, czy można opatentować koronkę koniakowską

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Do Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej napływają wciąż to nowe pytania. Czy można opatentować wzór koronki koniakowskiej? czy są jakieś wzory zastrzeżone wyłącznie dla jakiejś koronczarki? Czy stringi są uważane za twórczość ludową? Lucyna Ligocka-Kohut postanowiła odpowiedzieć na te pytania.

Czy można opatentować wzór koronki koniakowskiej?
- Każda koronczarka tworzy serwetę indywidualnie, ale niestety, kiedy decyduje się na jej pokazanie, sprzedaż, powinna liczyć się z tym, że ktoś może odrobić jej wzór. Opatentowanie wzoru danej serwety jest trudne i raczej niemożliwe.

Decyzję o przyznawaniu patentu lub zaliczenia „wzoru” do patentu określa ustawa z dnia 5 II 1924 o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. Nr 31, poz. 306 z 1924 r.). Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z nici tzw. kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie. Oprócz serwet powstają również kołnierze, bluzki i sukienki, a także koniakowskie stringi. Jednak głównie szydełkuje się serwetki, składające się z motywów roślinnych, czyli kwiatków tzw. młynków, strupków, winogron etc. Każdy element powstaje osobno i jest kolejno spinany tworząc całość koronki.

Czy są jakieś wzory zastrzeżone wyłącznie dla jednej koronczarki?
- W przypadku wzorów koniakowskich koronek mamy do czynienia z tzw. anonimowością twórców. Właścicielem całego dziedzictwa w dziedzinie koronki jest wieś - kobiety wsi Koniaków już od 5-ciu pokoleń. One są twórcami wzorów (motywów), kompozycji, sposobu wykonania. Koronka jest dziełem sztuki, toteż całość jej bogactwa w tradycji pieczołowicie przekazywano z pokolenia na pokolenie. Każda ze 100, 200, 300 koronkarek wniosła w to dziedzictwo swój motyw, wzór, elementy spinania – kompozycji. Każdy motyw zdobniczy ma tu swój kontekst kulturowy. Każda z koronczarek mogłaby swoje pomysły uważać tylko za własne, ale ich własne pomysły stanowią dziedzictwo kulturowe jedynej i jednej wsi w Polsce - Koniakowa.

Koronka koniakowska to rodzaj twórczości, którą wykonują artystki. Każda ma swoje cechy charakterystyczne, motywy, które najczęściej "hekluje”, wzory i kompozycje, które odróżniają ją od innych. Można rozpoznać i przypisać poszczególnym artystkom konkretne koronki, rozpoznając to przede wszystkim po sposobie i estetyce ich wykonania. Niestety nie można zapobiec temu, by w procesie tworzenia na bazie tradycji, nie odrabiały od siebie motywów. Jest to normalne zjawisko.

Czy stringi uważane są za twórczość ludową?
- Bielizna i stringi nie są zaliczane do twórczości ludowej, pomimo, że wykonane są tradycyjną techniką szydełkowania z zastosowaniem motywów koronki koniakowskiej.

Z czego wynika to, że ludzie pytają o opatentowanie danego wzoru? Kto zadaje takie pytania?
- Pytają przede wszystkim osoby zajmujące się sprzedażą koronek, lub same koronczarki. Wynika to również z pewnego rodzaju sporu, który występuje w momencie, gdy ktoś koronki sprzedaje lub komuś oddaje, a koronczarki dochodzą do wniosku, że ktoś na ich dziełach za dużo zarabia, a ich zdaniem nie ma prawa np. do danego wzoru. Dochodziły do nas słuchy, że koronczarki się sprzeczają. Jedna drugiej chce udowodnić, że to ona wykonała dany wzór i nikt nie ma do niego prawa.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

hej!!!! koronczarki sprzeczają się o wzory, a nie inaczej!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama