, wtorek 22 września 2020
Kontynuacja historii - "Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego 2" w sprzedaży!
Na okładce najnowszej książki autorka zdecydowała się umieścić zdjęcie uwieczniające trzy kobiece generacje: siebie, swoją matkę i babkę. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Kontynuacja historii - "Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego 2" w sprzedaży!

MAŁGORZATA BRYL
Na początku sierpnia ukazała się druga część cyklu „Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego” autorstwa historyczki z Cieszyna, Władysławy Magiery. To kolejna publikacja Władysławy Magiery poruszająca biografię kobiet działających na Śląsku Cieszyńskim. 

W ubiegłych latach ukazały trzy książki autorki o znanych cieszyniankach pod wspólnym tytułem „Cieszyński szlak kobiet”, a także pierwsza część „Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego”. Najnowsza publikacja jest tego kontynuacją.

Nową książkę „Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego 2” otwierają dwie historie piastowskich księżniczek Księstwa Cieszyńskiego. - Po raz pierwszy zdecydowałam się przenieść czytelnika w dalszą przeszłość i pozwoliłam sobie na zamieszczenie w książce dwóch biogramów piastowskich księżniczek, które samodzielnie rządziły Księstwem Cieszyńskim. Były pod wieloma względami wyjątkowymi postaciami i z pewnością zasługują na naszą uwagę. Ich życiorysy można znaleźć w zbiorach opisujących panowanie Piastów na Śląsku Cieszyńskim, ale giną tam wśród mnogości męskich biogramów - wyjaśnia Władysława Magiera we wstępie swojej książki.

Autorka także po raz pierwszy w swojej publikacji nawiązała do prywatnej historii i drzewa genealogicznego, opisując życie swoich babć. - Dzięki nim jestem taka jaka jestem i mogę robić to, co mogę. Postawy naszych przodkiń kształtowały rodziny i czasy, w jakich przyszło im żyć, a te były często nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim bardzo trudne i ciężkie - wyjaśnia Magiera. Na okładce najnowszej książki autorka zdecydowała się umieścić zdjęcie uwieczniające trzy kobiece generacje: siebie, swoją matkę i babkę.

Magiera powraca także do historii kobiet działających w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, gdzie na równi z mężczyznami zasiadały przy jednym stole i podejmowały najważniejsze decyzje dla mieszkańców regionu. Innowacyjność tego zjawiska polega na tym, że było to 100 lat temu. - Były to na tle tamtej epoki, wręcz rewolucyjne zachowania - podkreśla Magiera, wskazując, że kobiety te wyprzedziły epokę, w której przyszło im żyć. W najnowszej książce Magiera opisuje też niezwykłe historie działaczek, kobiet walczących, kobiet przedsiębiorczych, które prowadziły własne biznesy na terenie regionu, a także kobiet, które dały w swoich tekstach poetyckich świadectwo zachwytu Ziemią Cieszyńską, mimo tego, że nie były tu stela.

Dotąd życie i działania niezwykłych cieszynianek opisane przez Władysławę Magierę stały się kanwą m.in. do filmu dokumentalnego zrealizowanego w Cieszynie przez Telewizję Polską, a także zainspirowanych przez autorkę audycji radiowych. W ostatnich latach Magiera jako aktywna przewodniczka turystyczna opracowała również na bazie swoich publikacji turystyczny szlak cieszyńskich kobiet i przyczyniła się do powstania „uliczki kobiet” na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Władysława Magiera zapytana przez naszą redakcję, czy będzie kolejna część historii o kobietach tego regionu, odpowiada: - Obecnie będę skupiać się na działaniach promocyjnych najnowszego tomu, niemniej oczywiście nadal zbieram ciekawe historie o cieszyniankach.

Najnowszą drugą część „Szlaku kobiet Śląska Cieszyńskiego” można zakupić m.in. w Księgarni Piastowskiej w Cieszynie, a także w Klubie Polskiej Książki i Prasy w Czeskim Cieszynie. Książkę można już także nabyć w ustrońskiej księgarni "Jack.pl", a także w księgarni Doroty Troszok w Wiśle i w księgarni "Ariadna" w Strumieniu oraz Punkcie Informacji Turystycznej w Ustroniu. Natomiast od września publikacja będzie też dostępna m.in. w Miejskim Centrum Informacji w Cieszynie na rynku, w Zamku Cieszyn, a także w księgarni „Warto” w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama