, niedziela 20 października 2019
Kongres Polaków na Zaolziu
Konferencja toczyła się wokół trzech podstawowych punktów. fot: FJDDodaj do Facebook

Kongres Polaków na Zaolziu

FJD
Kongres Polaków na Zaolziu

W dniu 22.listopada br.odbyła się druga kwartalna konferencja prasowa z nowym kierownictwem Kongresu Polaków na Zaolziu pod przewodnictwem prezesa Mariusza Wałacha oraz jego członków w osobach Józefa Szymeczka i Anrzeja Bizonia, oraz Zygmunta Rakowskiego pełnomocnika Kongresu Polaków w RC ds .”Wizji 2035 Strategii rozwoju polskości na Zaolziu”.

Konferencja toczyła się wokół trzech podstawowych punktów, które brzmiały: 1. Sprawy szkolnictwa polskiego w Republice Czeskiej 2. Wizyta prezesów Kongresu Polaków w Warszawie 3. Fundusz Rozwoju Zaolzia.

Do referowania pierwszego punktu prezes M.Wałach zaprosił dyrektora polskiego gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie Andrzeja Bizonia. Prelegent skupił się głównie na aktualnym stanie w/w szkolnictwa polskiego w regionie Cieszyńskim i z dumą zaznaczył, że nastąpił znaczący wzrost liczby uczniów w szkołach podstawowych, czego od lat już nie notowano. Poza tym zasygnalizował także problem odwiedzin edukacyjnych polskich dzieci w szkołach na terenie Polski i jak zaznaczył kiedyś dobrze funkcjonujący system odwiedzin w polskich szkołach przestał sprawnie funkcjonować i Kongres próbuje to naprawić. Są tego różne przyczyny, a jedną z nich jak się wyraził Andrzej Bizoń jest także planowana zmiana systemu szkolnictwa w Polsce. Główne starania idą w kierunku pozyskania szkół partnerskich na terenie Polski, które przyjmowałyby polonijne dzieci na kilkudniowe edukacyjne pobyty.W tym roku mimo tych różnych zawirowań udało się jednak wysłać dwa turnusy siódmoklasistów nad polskie morze w ilości 182 uczniów.

W punkcie drugim v-ce prezes Kongresu Polaków zreferował październikową wizytę w Warszawie i zapoznał szczegółowo z rozmowami przeprowadzonymi w Senacie, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Stowarzyszeniu Wspólnoty Polskiej.Wszystkie te rozmowy zakończyły się w zasadzie pozytywnie, a zgłoszone na nich postulaty zostały przyjęte do realizacji przez stronę polską.Jedynym niepowodzeniem jaki dotknął Kongres Polaków w RC to odmowa przyjęcia go w poczet członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP, a co za tym idzie także brak merytorycznego uzasadnienia tej odmowy.

Natomiast w punkcie trzecim głos zabrał Zygmunt Rakowski szczegółowo informując zebranych na czym ma polegać wizja”2035” strategii rozwoju polskości na Zaolziu i jakie środki zostaną na to przeznaczone, oraz jakie przedsięwzięcia zostały już podjęte w tym zakresie.W dyskusji i w pytaniach zadawanych przedstawicielom Kongresu Polaków, dało się wyczuć animozje pomiędzy PZKO a Kongresem, które dotyczyły braku zdaniem przedstawicielki rzeczonego związku właściwej komunikacji i konsultacji przed podejmowaniem istotnych decyzji dla Zaolziaków.Należy także zasygnalizować inicjatywę Kongresu polegającą na wyposażeniu większości sklepów w Czeskim Cieszynie w naklejki o treści “Mówimy również po polsku i po naszymu”, aby ułatwić poruszanie się naszym rodakom po jednostkach handlowych bratniego miasta.Wystosowano także apel do mieszkańców Cieszyna, aby nie łamali sobie języka na koślawą czeszczyznę, bo we wszystkich sklepach po lewej stronie Olzy język polski jest doskonale rozumiany, a poza tym zamieszkali tam Polacy widzą w stosowaniu naszego języka stałe podkreślanie polskości tego regionu.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Polonijna Rada Konsultacyjna została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu na początku lipca br. Jej zadaniem jest m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią. Członków Rady powołuje i odwołuje marszałek Senatu spośród osób reprezentujących organizacje polonijne i polskie z zagranicy; będą oni pełnić swoją funkcję honorowo. Kadencja Rady będzie trwała tyle samo, ile kadencja Senatu. Marszałek będzie zwoływać posiedzenie Rady przynajmniej raz w roku i sam będzie przewodniczył jej obradom. Będzie też mógł zasięgać opinii członków Rady w trybie obiegowym, bez zwoływania posiedzenia.
W skład Rady weszli: Stanisław Aloszko, prezes Federacji Polonii Francuskiej, Adam Bąk, prezes Adam M. Bak Foundation (USA), Maria Szonert Binienda, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej do Spraw Polskich, Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Halina Csúcs Lászlóné, rzecznik narodowości polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Węgier, Jan Cytowski, prezes Rady Polonii Świata, Adam Gajkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia w Australii, Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu (RPA), Tomasz Machura, powiernik Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, ksiądz Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, Piotr Małoszewski, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (Szwecja), Ewa Stasinowska, prezes Klubu Gazety Polskiej w Amsterdamie (Holandia), Aleksandra Ślusarek, przewodnicząca Związku Repatriantów RP - z Kazachstanu), i Rita Tamašunienė, poseł do litewskiego Sejmu, przewodnicząca klubu parlamentarnego AWPL-ZchR .
Jeżeli Rada została powołana w lipcu to wiadomym jest ,że w miesiącu październiku nie ma możliwości składu RADY.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama