, środa 26 luty 2020
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca tym razem dla Laury
Środki zebrane podczas koncertu ZPiTZC zostaną przekazane chorej Laurze. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca tym razem dla Laury

BŚ, KK
Siedmioletnia Laura od dwóch lat tańczy w cieszyńskim Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, teraz z racji choroby musiała przerwać naukę. Dziewczynka od zeszłego roku choruje na raka mózgu. Koleżanki i koledzy z zespołu postanowili jej pomóc.

Zespół tworzy grupa 175 osób, która ze swoim repertuarem koncertuje nie tylko po całej Polsce, ale i Europie. Każdy ich występ cieszy się ogromnym powodzeniem, a bogaty repertuar, na który składają się przede wszystkim tańce, melodie i pieśni regionu cieszyńskiego co rusz wzbogaca się o jakieś nowości. W ciągu 60 lat istnienia zespół dorobił się 60 programów, m.in. "Sałaszników" - opery ludowej Jana Sztwiertni, ale także pełnospektaklowego widowiska "Na sałaszu" czy "Ondraszkowe ostatki". - Tym razem chcemy zaskoczyć tańcami łowickimi i sądeckimi. Dwie grupy dorosłe zaprezentują najlepszy dorobek zespołu. Będzie kilka nowości, które na pewno warto zobaczyć - zachęca Karolina Małysz, kierownik ZPiTZC.

Najbliższy koncert ZPiTZC będzie bardziej wyjątkowy. Środki zebrane z zakupionych biletów, po opłaceniu wynajmu cieszyńskiego teatru zostaną przekazane na leczenie Laury. - Dziewczynka poddawana nieustannym operacjom, ciągłej chemioterapii, naświetlaniom. Jako zespół chcemy wspomóc jej leczenie - komentuje Małysz.

Podczas sobotniego koncertu na widowni teatru obecna będzie komisja weryfikacyjna CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - przyp. red.), która oceniać będzie repertuar ZPiTZC. Dzięki opinii CIOFF, każdy zespół folklorystyczny może wyjeżdżać za granicę, by występować i reprezentować folklor swojego regionu. Weryfikację otrzymuje się raz na 5 lat, ZPiTZC starać się będzie o jej przedłużenie.

Koncert odbędzie się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w piątek i sobotę, 10 i 11 lutego, odpowiednio o godz. 17.00 i 18.00. Bilety w cenie 15, 17 i 20 zł są do nabycia w siedzibie ZPiTZC na ul. Ks. Trzanowskiego 2 w Cieszynie oraz w Informacji Turystycznej na cieszyńskim rynku. W trakcie koncertu zbierane będą wolne datki na dalsze leczenie Laury.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama