, środa 5 sierpnia 2020
Kolędowali, bawili się i wspomagali hospicjum
Po koncercie częśc uczestników bawiła się podczas tradycyjnego Balu Cieszyńskiego organizowanego przez Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. fot: Janusz GrudaDodaj do Facebook

Kolędowali, bawili się i wspomagali hospicjum

BARBARA ŚLIŻ
Kolędowali, bawili się i wspomagali hospicjum

Koncert kolęd zorganizowany został w ramach VIII Przeglądu Kapel Karpackich. fot. Janusz Gruda

To w Mostach koło Jabłonkowa narodziła się idea zorganizowania odrębnego, cieszyńskiego balu. Pomysł bardzo szybko udało się zrealizować. Bal, na którym króluje cieszyński strój i góralska muzyka zorganizowano już po raz VIII. Dom Narodowy pękał w szwach. Było bardzo żywiołowo i kolorowo, a co najważniejsze, w tym dniu królowała regionalna tradycja.

Bal Cieszyński rozpoczął się sobotnim, późnym wieczorem. Wcześniej jednak mieszkańcy Cieszyna mogli uczestniczyć w koncercie kolęd w kościele oo. Franciszkanów. - Niech to spotkanie będzie nie tylko muzyczne, ale napełnione wielką ofiarnością dla tych, którzy dbają o tradycje na Śląsku Cieszyńskim i dla tych, którzy są w wielkiej potrzebie - mówił we wstępie Józef Swakoń, współorganizator balu.

Podczas koncertu zorganizowanego na rzecz cieszyńskiego hospicjum Świętego Łukasza Ewangelisty wystąpiła kapela "Lipka" i "Nowina" z Jabłonkowa, Estrada Regionalna "Równica" oraz kapela "Smykna" z Ostrawy. Kościół wypełniony był po brzegi miłośnikami regionalnej muzyki. - Już w zeszłym roku brałam udział w podobnym koncercie, bardzo mi się wtedy podobało, dlatego postanowiłam przyjść i tym razem. U koleżanki słyszałam płytę zespołu "Równica" i byłam nią zachwycona. Dzisiaj, kiedy usłyszałam utwór "Puste miejsce" to od razu zalałam się łzami. Kupiłam płytę zespołu, będę jej słuchać w domu, do następnego roku, bo znowu tutaj przyjdę. Oprawa tego koncertu i jego szczytny cel są warte tego, by być tutaj razem z innymi - zachwalała Elżbieta Czaicka z Cieszyna. - Dziękujemy tym wszystkim, którzy tak chętnie nam pomagają, ta zbiórka pieniędzy wiele dla nas znaczy - dodała Krystyna Pohoska z hospicjum.

Wieczorem część uczestników koncertu zgromadziła się w Domu Narodowym, by wspólnie bawić się podczas VIII Balu Cieszyńskiego. To swoiste spotkanie z tradycją od kilku lat cieszy się dużą popularnością. - Razem ze znajomymi wspólnie uczestniczymy w spotkaniach organizowanych przez Koło. Bal jest poniekąd rozpoczęciem karnawału, niezwykłą zabawą połączoną z regionalną kulturą i tradycją regionu. Występy kapel, pokazy taneczne są znakomitym dopełnieniem całości. Prawie każdy zakłada cieszyński strój, wszyscy bawią się do białego rana - komentuje Alicja Wiercigroch, uczestniczka balu i dodaje: - atmosfera tutaj jest jedyna i niepowtarzalna.

Podczas balu w Cieszyńskim Ośrodku Kultury tak, jak i w kościele wystąpiły znane kapele ludowe. Gości bawili m.in. "Błędowianie" z Hawierzowa Błędowic oraz Estrada Regionalna "Równica" z Ustronia. - Sprowadziliśmy te zespoły, które naszym zdaniem najpełniej prezentują zarówno koncert kolęd, jak i prezentacje kultury i tradycji Śląska Cieszyńskiego. To jest wyjątkowy bal. Tutaj mieszkańcy Cieszyna mają za zadanie utwierdzić się w tym, co należy do naszej tradycji. Chcemy zbliżyć obie połówki Śląska Cieszyńskiego do siebie, odbudowywać to, co niegdyś straciliśmy - wyjaśniał Swakoń.

Niemalże każdy uczestnik balu wystąpił w regionalnym stroju cieszyńskim. Ten charakterystyczny ubiór był niejako warunkiem uczestnictwa w zabawie. - Założenie stroju, przyznawanie się do swojej tożsamości jest wielkim uznaniem, jest tym, co powinniśmy odkrywać w sobie. Gwarantuję, że kto przyszedł dziś bez stroju źle się czuje i w kolejnym roku zadba o to, by wystąpić tak, jak wszyscy - dodaje Józef Swakoń.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

T o przepiękne tradycje związane z naszym regionem , to zachowanie naszych regionalnych strojów od zapomnienia , to mowa pradziadów ,to przepiękna muzyka która serce porywa , to krąg wspaniałych ludzi którzy działają społecznie w naszym regionie, i jeszcze coś ,co chyba najbardziej zapada w sercu Cieszyniaków Koncert na rzecz Hospicjum im,Św. Łukasza ,,czyli serce dla potrzebujących ludzi,,,,,,tak dużo gorących serc,,,,pozdrawiam anna

Mam prośbę. Czy możecie dać jakieś fotki z tego balu? Można by popatrzeć na zapewne piękną zabawę. Niestety nie wszyscy mogli w tym balu uczestniczyć z rżónych powodów.

Pod drugim zdjęciem do tego artykułu, "klikając" w "zobacz całą galerię", znajduje się większa ilość zdjęć.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama