, poniedziałek 21 maja 2018
Kino na Granicy zaprasza na filmową majówkę w Cieszynie
Przegląd odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach od 28.04 do 3.05. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Kino na Granicy zaprasza na filmową majówkę w Cieszynie

mat.pras.
Przekraczanie granic to jeden z tematów tegorocznego Kina na Granicy - dosłownie w cyklu Emigranci, imigranci i w przenośni w Fashionerzy i fashionistki. W programie także cykl Buntownicy i chuligani oraz retrospektywy znanych twórców z Polski, Czech i Słowacji. Przegląd odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach od 28.04 do 3.05.

Tegoroczne Kino na Granicy stawia na mocne tytuły. Na otwarciu gości powita premierowym pokazem filmu Zwierzęta Grega Zglinskiego, a całości dopełni – nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem podczas Berlinale – film Rafała Kapelińskiego Butterfly Kisses. W sumie podczas sześciu dni przeglądu pokazanych zostanie ponad 120 filmów, a projekcjom towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń, takich jak koncerty, wernisaże czy spotkania z twórcami - Agnieszką Holland, Kasią Adamik, Andrzejem Chyrą, Ireneuszem Czopem czy Arkadiuszem Jakubikiem. Obecność na Kinie na Granicy potwierdzili także bohaterowie tegorocznych retrospektyw - Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica oraz Karel Roden.

Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami - Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską – mówi Łukasz Maciejewski, dyrekto programowy KnG.

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć Karolinę Gruszkę m.in. w Szczęście świata (Michał Rosa), Inaland empire (David Lynch) czy Kochankowie z Marony (Izabella Cywińska). Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oskarowej Liście Schindlera (Steven Spielberg), Pannach z Wilka (Andrzej Wajda) czy Pianiście (Roman Polański). Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.
Z kolei Karel Roden to jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów swojej generacji. Odniósł sukces zarówno na deskach teatru, jak i w kinie, gdzie, jako jeden z niewielu Czechów, stał się znany również za granicą, grając m.in. w produkcjach hollywoodzkich. Podczas Kina na Granicy będzie można zobaczyć go zobaczyć w Lidice (Petr Nikolaev), Paralelní světy (Petr Václav) czy Čas sluhů (Irena Pavlásková).

O Milanie Lasicy tak mówi czeski dyrektor programowy Martin Novosad: To nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu. Milana Lasicę będzie można zobaczyć w Obsluhoval jsem anglického krále (Jiří Menzel), Vážení přátelé, ano! (Dušan Klein) czy Srdečný pozdrav ze zeměkoule (Oldřich Lipský).

Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie „mocnych”, ale niezwykle aktualnych tematów. Organizatorzy zwracają uwagę na cykl Buntownicy i chuligani, stawiając pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? W cyklu pokazane zostaną m.in.: Skřivánci na niti (Jiří Menzel), Nóż w wodzie (Roman Polański) oraz Wojna polsko-ruska (Xawery Żuławski) i Mniejsze niebo (Janusz Morgenstern).

Podczas Kina na Granicy pojawi się również temat emigrantów, imigrantów i uchodźców. To jedna z najżywiej prowadzonych dyskusji społecznych w ostatnich latach.

- W cyklu Emigranci, Imigranci chcemy pokazać, że filmowo temat nie jest wcale nowy. Jak kino portretowało "uchodźców" z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj? Pokażemy życie Polaków, Czechów i Słowaków na obczyźnie, ale także spojrzenie z perspektywy osób przyjeżdżających do naszych krajów. – wyjaśnia Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG.

W cyklu zobaczymy takie filmy jak Polak potrzebny od zaraz (Ken Loach), Lea (Ivan Fíla), Kolja (Jan Svěrák) czy Obce niebo (Dariusz Gajewski).

Nie zabraknie też propozycji nieco lżejszej. Jedna z festiwalowych sekcji poświęcona będzie modzie - tabloidyzacja mediów sprawiła że temat mody jest jednym z najchętniej poszukiwanych tagów w Internecie, mediach społecznościowych. Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze – dodaje Łukasz Maciejewski.

W programie tej sekcji m.in.: Akademia Pana Kleksa (Krzysztof Gradowski), Człowiek z marmuru (Andrzej Wajda), Gra (Jerzy Kawalerowicz), Bejbi Blues (Katarzyna Rosłaniec) oraz Milan Čorba (Martin Šulík), Protektor (Marek Najbrt) czy Kouř (Tomáš Vorel).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama