, piątek 26 lipca 2019
Kierunek cieszyńskiego wydziału UŚ z szansą na milionową dotację
Studenci z Cieszyna zaprezentowali swoje prace m.in. podczas I Bienale w cieszyńskiej Wenecji. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Kierunek cieszyńskiego wydziału UŚ z szansą na milionową dotację

JM
Kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, wykładany na cieszyńskim wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, może otrzymać w ciągu trzech najbliższych lat nawet 3 mln zł na realizację kształcenia i dalszy rozwój.

Kierunek jest jednym z 28 z całej Polski, który otrzyma specjalne dofinansowanie w ramach dotacji projakościowej przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Każdy z nagrodzonych kierunków prowadzonych w całej Polsce otrzyma przez najbliższe trzy lata nawet milion złotych rocznie (łącznie maksymalnie 3 mln zł) na realizację kształcenia i dalszy rozwój. Wkrótce powinna zostać opublikowana dokładna kwota dofinansowania dla każdego z nich.

- To kolejny krok w premiowaniu najwyższej jakości kształcenia, która stanowi filar wprowadzonej reformy szkolnictwa wyższego. Wyróżniamy najlepsze w Polsce kierunki studiów z myślą o tym, aby stwarzać im lepsze szanse dalszego rozwoju. Poznajemy więc dziś liderów łączących najwyższej jakości kształcenie z wysokim poziomem prowadzonych badań - podkreśla Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W pierwszej edycji finansowania najlepszych kierunków studiów, biorąc pod uwagę wyróżniające oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej i wskaźniki efektywności naukowej, wyłoniono kierunki ścisłe, techniczne, społeczne, humanistyczne i przyrodnicze. Pieniądze przeznaczone na finansowanie nagrodzonych kierunków studiów pochodzą ze specjalnej dotacji projakościowej wprowadzonej w reformie szkolnictwa wyższego, na którą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskało dodatkowe środki w wysokości 230 mln złotych w 2012 roku. Z dotacji finansowane będą także Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (ich lista ogłoszona zostanie w czerwcu), najlepsze programy studiów przygotowane zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji (wkrótce zostanie ogłoszony konkurs) oraz studia doktoranckie w uczelniach niepublicznych.

- To duże wyróżnienie i potwierdzenie wysokiego poziomu nauczania - cieszy się prof. zw. Małgorzata Łuszczak, dziekan-elekt wydziału artystycznego i dyrektor Instytutu Sztuki UŚ.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przez 20 lat w mediach wbijano młodym ludziom w głowy, że studia są najważniejsze. Nie ważne co studiujesz. Studiuj, miej dyplom, bo z wyższym wykształceniem będziesz miał pracę. Jednak od ostatnich wakacji zmieniła się optyka. Teraz obowiązuje wersja: macie dyplomy a nie macie pracy? Dlaczego? Boście debile!

Kuźnia bezrobotnych. Ale uczcie się a będziecie mieć lepszą pracę, będziecie umieli chleb piec lepiej niż kwalifikowany piekarz bo po takich studiach można zabrać pracę tym którzy w niej pracują a nie mają takiego wykształcenia. Ludzie!!!, ja mam złoty tależ w domu a czy z pustego się najem?. Uczcie się lepiej jak to co poprawić.

Z tej mąki chleba nam nie przybędzie.

Nie samym chlebem człowiek żyje... na szczęście.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama