, niedziela 23 luty 2020
Kapke sie łoziómbiło ale szpycyrujymy po Cieszynie dalij
"To przedowani ksiónżek to je kultura i na tym sie moc piniyndzy nie utarży..." fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Kapke sie łoziómbiło ale szpycyrujymy po Cieszynie dalij

F.J.Dral
Kapke sie łoziómbiło ale szpycyrujymy po Cieszynie dalij

F.J.Dral, współpracownik portalu gazetacodzienna.pl, prowadzi kącik gwarowy "Co tydziyń po naszymu", fot. ARC

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi
takim niech sie każdy brzidzi"
Nó cóż kapke uż sie łoziymbiło i pore szuder też uż z z nieba gichło ale nie róbcie se z tego nic jyno fórt szpacyrujcie. Je to dycki fajne dlo zdrowio a tego wszeckim zawsze chybio i młodziokóm i starzikóm.

Tyn tydziyń eszcze isto żeście ty poźne zimioki skludzali i zaś Wóm chybiło czasu na pisani. Ale ta rzecz ło zimiokach też je fajno. Bo to nima ważne czy to je na temat ale, że to je po naszymu.Tyn tydziyń fajnie napisoł Andrzej.

Andrzej 2011-10-13 09:32:36

Walter mo recht. Łu nas stare gaździny prawiły: "czym gorszy gazda, tym lepsze ziymioki". A płaciło to nie jyny na nieskore wykopki ale aji na nieskore sadzyni. Nikierzi to przeganiali aź tak, że niechali ziymioki zamarznóć, ale to nie było dobre. Stejnie, jako skludzać zabłocóne ziymioki, bo gniły.

Szpacyrkym po Cieszynie

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Jakosi tanij

Łostatnio stanyli my kole ksiyngarni, kiero jako jedyn z poru kszeftów w naszym mieście przedzierżała tyn wiater kiery fuknył na nas w łosimdziesióntymdziewióntym. Roz uż ludzie prawili, że im rupiało ale jakosi sie z miastym dorzóndzili i dali im tyn kwartyr kapke tanij. To przedowani ksiónżek to je kultura i na tym sie nie do moc piniyndzy utarżyć a do życio nóm też to potrzeja. Jak se tam u nich jakómsi ksiónżke kupicie do dajóm Wóm taki piekny sztympel i chociożby za to tam worce do nich wlyź. Dalij zaś mómy nowóm lajbikownie za auslagami kierej sóm pooblykane plastikowe baby jyno w jakisi lajbiki i gatki. Zaś w łoknie dalij stoji prawie sagi chłop a na bachorzu mo przirażónóm tabulke na kierej je napisane Sale 2+1. Tóż teraz uż nie wjym czy tam przedujóm gatki czy idzie tam se najóńć jakómsikej sale na hałdamasz abo na wiesieli. Może kierysi z Was ludziska wiy to mi napiszcie czy jak se kierysi najnie dwie sale to trzecióm dostanie zdarma, czy jako to je? Ale to nima wszecko bo eszcze na Was czako tako chytka, że jak tam wleziecie do postrzodka to możecie dostać aji dwacatke za nic.

A teraz zać fajny wic:

- Uż je s wami ganc źle Józku - prawi mu dochtór. - W kolanie mocie wode, w żółci kamiynie, w pacharzinie piosek a w żyłach wopno. - Dochtorku jak mi eszcze powjycie, że w miyszku móm cymynt to sie chytóm budowy.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i życzym Wóm wiesiołego popiątku.
F.J. Dral czyta opowiadanie "O budowie", Józefa Ondrusza z książki "Proza ludowa górników karwińskich".
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jo płacić 2 złote za kubik, to skokóm od radości.

Gaz po polskij stronie stoji kole 2 złotków za kubik ( m3). W tym jest cena paliwa( czyli samego gazu plus opłaty przesyłowe ). Ale Wy - obywatele CzR macie ponoć jakieś dopłaty od państwa za grzanie gazem. Jest to prawda ?

Wólki – niewólki piszym to jeszcze roz, ale nejprzód we Wordzie.
Sawa, tyn Ka(u)rwiniok cie pieknie huśtoł. Jo hajcujym gazym już od bolszewikóm. Zaczynołech na 0,70 (wtedy Kčs) za kubik (m3), od 1.9. 2011 mi to chłapcy z RWE naszpanowali na takich 14,77 Kč = za tych 22 roków to je 21 razy droży. Teraz mi ciyrpnie skura, aż mi to poszlóm przed świyntami czorne na biołym, kiela żech za ostatni rok puścił kuminym pary. Bo u nas, gdo hajcuje gazym, tymu z kumina idzie para a ni bioły dym. Na tym je założóny tyn figiel ekologiczny.
Napiszcie gdo, co hajcujecie gazym, kiela tyn szpas kosztuje w Polsce. Może nóm pomoże tyn nowy STORK, co to Tusk z tym naszym Niepogodóm niedowno otwiyrali.

Poradzym Ci, Walter, piyrw, niż prziciśniesz na tyn knefel "dodaj", zdrób sie nieprzód kopie. Za drugim razym to już dycki zebiere.

Tak, jo sie tu pół godziny tropiym z problemami kole gazu, a tu mi gdosi z redakcyje napisze, żech je robot i całe moje wypociny sóm w haju.
Panowie, wy z tego serwisu, nie przepraszajcie za kłopot ale włóżcie mój poprzedni wpis.

Powiym wom ganc prowde rząndziłech z Czechym z Karvinej Raju a mom też somsiadow za miedzom to widzym , jak im tylko dymek leci z gazu łoni maja fakt dopłacani łod rzondu jak polą gazym. Pytom się go kaj kupic łu nich biede ,powiado ja to je w stawach to nie sprzedajom na wolnym, a potym sami to wybierajom i robiom z tego brykiety. Walterze jo tyż polym wynglym brynatnym pomiyszanym z biedom i przyjedź ozdrzyć czy kopcym, wubec tak jak byś polił czym innym. Kisi miołech czeski piec DORN tyn ci był szykowny mały i mioł ci4 komory palynio łostatnio komora to ci była tako turbo przepalanio dymu i spalin, probowołech z somsiadym konsek opony a na dachu bioły dymek .Rozciyk mi sie i kupiłech nowy z elektronikom, kupiłbych tyż taki som ale łone som z ciynki blachy 3,5mm. Najlepi to sie hajcuje orzechami zapach piekny bioły dymek ,a ciepło fest.

Prziznóm sie bez bicio, że na Załolziu już nie miyszkóm 25 roków, chocioż myślami tam błóndzym czynsto, a jak jeszcze sym-tam wylezym na kierysi tatrzańsky wiyrszek, tak sie mi zdać, że widzym trzyniecki kuminy. Ale móm brata, kiery miyszko w łokolicach Trzyńca. Tyn hajcuje cyntralnym na elektryczny kocioł, bo tam, kaj miyszko, gazu ni majóm. Jeszcze za bolszewików była silno presja aji znaczne finansowe dotacje, aby sie rodzinne dómy przestawiły na gaz albo elektryke, aby sie aspón troche uchróniło to środowisko, co go trzyniecki werk tak zatruwo. Ludzie hajcujóm jeszcze aji propan-butanym, ale to je strasznie drogi ciepło. Czas ucieko i za łostatnich 20 roków gaz ziymny podrożoł isto dziesiynć razy. Myślym, że jak to s tym dobrobytym tak dali pujdzie, tak ludzie zacznóm ty elektryczne a gazowe kotły wyciepować a spatki zacznóm instalować koksioki.

Z tym hajcowaniym jo to widzym tak, niezależnie po kierej strónie Olzy: jo bych preferowoł gaz. Je prowda, że ni każdy mo ku nimu przistymp albo je dlo niego za drogi. Potym je tu drzewo albo koks. Wóngiel bych zakozoł, gor tyn szary (brónatny), od zaroz. Jak pón Dral bedzie w zimie szpacyrowol po Głymboki, to mi do zaprowde. Ja, jeszcze je ciekawe, że ci co nejwiyncy beczóm, że nimajóm na gaz albo koks, to kurzóm jak fabryki, na to dycki majóm a dóma hajcujóm plastym. Takich trzeba lyczyć jedynie sztrofym.

A w kerej to czynści Czech mjeszko tyn somsiod z Czech ? Bo - jak widza - na Zaolziu polóm jako i my .Wónglym, drzewym, plastym. Tako czuje mój kichol.............Andrzeju, Wyście sóm Zaolziok. Jako to z tym palynim na lewym brzegu ?

No mocie recht dzisio trza spacyrować,jo uż to zrobił nanosiłech drzewa i wyngla do piwnicy bo je kapke zima i trzeba chajcować co by nom nie było zima. No ale wiycie u nas kapke to je na opak z tym polyniym,rzondziłech nie downo z sąmsiadym z Czech i on rząndzi tak my to momy fajne bo włąnczomy na jesiyni gaz i zamykomy na wiosne,a wy fort gonicie za wynglym, biydom i drzewym i kopcicie z kominów. Jo mu na to ,ja wom w repuplice dopłacajom do gazu i przeca się im to opłaco.W naszym kochanej demokracyji je na opak lepi podnieś cyny, zamykać szachty i nie jedym mondrok prawi ,że to eszcze tani wyngiel je u nas, toż sie pytom takigo mondroka jako to momy marznónć?? Ja wiycie jo by też sie z tym zgodził ,aby nie chajcowac biedom,ale kie by ta bieda była kopano inszy, kie to przeca odpad wyngla kierym mogymy chajcować toż rządżcie kiery jak to przeca je. Widzicie drzewym mogymy ekologia trocinami tyż ,przeca to też odpad. Jedno muszym jednak napisać ,że żle ludziska robiom kierzy polom te wszystki plastiki,wiycie jaki je smród i w miastach i na wsiach jak sie zciymni bo potym nie widać kiery chajcuje tymi pieroństwami.

dzisio je ziómb ale zaroz idymy sie podziwać, jak naszo somsiadka ze zwolennikami, kierzy bydóm wystympować na rynku, dbo o koty - mo ich moc, isto przez 60 a chowie ich w Goleszowie bo tam do nich dóm pojczuje...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama