, piątek 10 lipca 2020
Już wkrótce ruszy 29. wakacyjna przygoda z językiem polskim
Inauguracja 29. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Już wkrótce ruszy 29. wakacyjna przygoda z językiem polskim

MM
31 lipca do Cieszyna przybędzie 220 studentów z niemal całego świata, by przez miesiąc uczyć się języka polskiego. Od 1 do 29 sierpnia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbywać się będzie 29. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Letnia szkoła daje uczącym się znakomitą okazję, by podczas intensywnego kursu języka polskiego znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny. Ponadto zagraniczni goście będą brali udział w wykładach i seminariach dotyczących polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej prowadzonych przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni.

W trakcie kursu studenci poznają wiele faktów – m.in. tych związanych z tegorocznymi rocznicami, wysłuchają wykładów o Stanisławie Wyspiańskim i Witoldzie Gombrowiczu, poznają przebieg Powstań Śląskich, przeanalizują wiersze współczesnych polskich poetów. Wieczorami wezmą udział w grach i zabawach, koncertach, spotkaniach poetyckich, a w weekendy w ramach wycieczek dydaktyczno-krajoznawczych zwiedzą najbardziej interesujące miejsca południowej Polski. Będą też grać w piłkę nożną i siatkówkę, zorganizują sami dla siebie spartakiadę i spotkają się z cieszyńskimi olimpijczykami.

Punktem kulminacyjnym letniej szkoły będzie 15 sierpnia, kiedy to odbędą się dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego „Międzynarodowe Dyktando” i Wieczór Narodów. W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego obcokrajowcy będą walczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. Tego samego dnia podczas Wieczoru Narodów przybysze z zagranicy, nierzadko w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę na cieszyńskim Rynku. Będą tańczyć, śpiewać i częstować publiczność specjałami swoich kuchni. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza.

Inauguracja 29. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama