, poniedziałek 6 lipca 2020
Jubileusz Lutni - muzyczne święto Strumienia
Obecnie Lutnia liczy 28 czynnych członków. Są wśród nich uczniowie, studenci, ojcowie, matki, górnicy, nauczyciele - wszystkich łączy jednak wspólna pasja i radość z śpiewania razem. fot: Katarzyna SiewkoDodaj do Facebook

Jubileusz Lutni - muzyczne święto Strumienia

KATARZYNA SIEWKO
Jubileusz Lutni - muzyczne święto Strumienia

Lutnia działająca od 95 lat jako Towarzystwo Muzyczne - chluba i duma miasta obchodziła uroczysty jubileusz w Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu. fot. Katarzyna Siewko

Mieszkańcy Strumienia obchodzili w sobotę prawdziwe muzyczne święto. Lutnia działająca od 95 lat jako Towarzystwo Muzyczne - chluba i duma miasta obchodziła uroczysty jubileusz w Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu. Z tej okazji chór dał wyjątkowy koncert.

Istniejąc 95 lat, chór stał się stałym elementem Strumienia dumnie go reprezentując oraz uczestnicząc w jego życiu kulturalnym. Przez tak długi czas chór zyskał wiele tradycji, którym po dziś dzień pozostaje wiernym. Dziś Towarzystwo Śpiewacze Lutnia nosi imię Jana Orszulika - na cześć nauczyciela, który w 1918 roku powołał Lutnię do życia.

- Przez cały ten długi czas mieszkańcy Strumienia zżyli się z chórem i nie wyobrażają sobie choćby świąt Bożego narodzenia bez kolędowania z Lutnią - mówił w trakcie jubileuszu Waldemar Krzysiek.

Obecnie Lutnia liczy 28 czynnych członków. Są wśród nich uczniowie, studenci, ojcowie, matki, górnicy, nauczyciele - wszystkich łączy jednak wspólna pasja i radość z śpiewania razem. - Lutnia jest ważnym elementem mojego życia. W chórze łączy nas nie tylko wspólna pasja, ale i przyjaźń mimo wielu różnic. Dla mnie Lutnia jest sposobem na wyrażanie siebie, własnych emocji oraz dzielenie się tym z innymi - mówi Marcelina Krzempek - alt zespołu.

W roku jubileuszowym kadrę opiekuńczą chóru stanowią: Barbara Garus, Krzysztof Wójtowicz oraz Maria Sladek. Chór przez 95 lat istnienia może poszczycić się licznymi zasługami na najbardziej prestiżowych scenach konkursowych. Lutnia ma również na swoim koncie współpracę z Stanisławem Soyką oraz płytę Sacrum.

Jubileusz odbył się w sobotę, oczywiście w Strumieniu. Był to również gest podziękowania mieszkańcom za wieloletnie wsparcie chóru. W trakcie koncertu Lutnia wykonała samodzielnie cztery utwory w tym "On earth as it is heaven" - utwór do którego z okazji jubileuszu nakręcony został teledysk. W kompozycja Ennio Morricone "Jako w niebie, tak i na ziemi" (On Earth as it is in Heaven) ze ścieżki dźwiękowej filmu "Misja" w opracowaniu Tomasza Stobierskiego i w wykonaniu strumieńskiej "Lutni" upubliczniony został w serwisie YouTube.com. W strumieńskiej wersji utworu na oboju zagrał Marcin Wronowski, a na instrumentach perkusyjnych Grzegorz Korzeniewski. Reżyserią zajął się Mariusz Gruszka, wspólnie z operatorem - Rafałem Zgudem.

Poza jubilatem na scenie pojawiła się również Canzonetta - chór szkolny Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia oraz goszczący gościnnie licealny chór z Głubczyc. Korzystając z okazji jubileuszu zasłużonym chórzystom Lutni zostały wręczone specjalne odznaczenia. Wyróżnieni zostali m.in.: Katarzyna i Anna Szupina (odznaka brązowa), Grzegorz Czerwiński (srebrna) oraz Joanna Winiarska-Czaja (złota).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama