, piątek 4 grudnia 2020
Józef Ignacy Kraszewski i Śląsk Cieszyński
Po lewej Józef Ignacy Krawszewski, po prawej początek jego artykułu "Gdybyśmy chcieli, raj byśmy mieli na ziemi" opublikowanego w "Gwiazdce Cieszyńskiej fot: Śląska Biblioteka Cyfrowa/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Józef Ignacy Kraszewski i Śląsk Cieszyński

MMT
19 marca mija 125. rocznica śmierci Józefa Ignacego Kraszewskiego. Słynny pisarz interesował się Śląskiem Cieszyńskim, publikował nawet na łamach "Gwiazdki Cieszyńskiej". Do Cieszyna trafił też księgozbiór autora "Starej baśni". Obecnie biblioteka Kraszewskiego, obejmująca niemal 1000 starodruków i 14500 druków XIX-wiecznych, znajduje się w Książnicy Cieszyńskiej.

Józef Kraszewski był prawdziwym tytanem pracy. Samych powieści napisał ponad 220 w około 400 tomach, a przecież oprócz tego spod jego pióra wychodziły opowiadania, nowele, dramaty, relacje z podróży, artykuły publicystyczne i teksty naukowe. Był też patriotą, który miał na uwadze wszystkie polskie ziemie. W 1859 roku w "Gazecie Warszawskiej" kierował oczy czytelników na "Gwiazdkę Cieszyńską". Sam korespondował z osobami z Cieszyna, m.in. z Pawłem Stalmachem, redaktorem "Gwiazdki", pastorem Leopoldem Otto oraz z księgarzem Jerzym Kotulą. Z inicjatywy tego ostatniego napisał broszurę W sprawie szkół ludowych na Szląsku, wydaną w Cieszynie w 1879 roku.

Po zmarłym w 1887 roku Kraszewskim pozostał olbrzymi księgozbiór. Syn pisarza, Franciszek, chciał go sprzedać osobie lub instytucji, która po nabyciu książek założyłaby w którymś z miast prowincjonalnych Galicji publiczną bibliotekę im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Potencjalni nabywcy byli zainteresowani jedynie częścią księgozbioru, na co nie zgadzał się sprzedający. I tak spakowane książki przeleżały w Krakowie aż do 1908 roku. Wtedy Franciszek Kraszewski zdecydował się przekazać cały księgozbiór Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego. Trafił później do gimnazjum polskiego w Orłowej. W 1920 roku rada ambasadorów na konferencji w Spa zdecydowała, że Orłowa znajdzie się w granicach Czechosłowacji. W takiej sytuacji Macierz zdecydowała się sprowadzić księgozbiór Kraszewskiego do Cieszyna, co się udało w 1925 roku.

Po różnych zmianach lokalowych ostatecznie księgozbiór Józefa Ignacego Kraszewskiego trafił do Książnicy Cieszyńskiej. Dzięki temu w Cieszynie mamy wiele perełek z biblioteki autora Starej baśni, jak chociażby pięć XVI-wiecznych wydań Boskiej komedii Dantego czy historię Starego i Nowego Testamentu wydaną w 1761 roku w tłumaczeniu polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mądry pisarz. Na ostatnią część życia, mimo entuzjastycznego przjęcia w Krakowie, wybrał Drezno i obywatelstwo Rzeszy Niemieckiej. Dziś ma tam museum.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama