, piątek 19 kwietnia 2024
Jesteśmy tu i potrafimy. Spójrzcie! - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie
Dzień Godności poprzedzany jest różnego rodzaju akcjami, wystawami, happeningami, konferencjami. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Jesteśmy tu i potrafimy. Spójrzcie! - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie

MB
Właśnie ruszyły obchody 14. edycji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie.

Niepełnosprawność intelektualna obciążona jest, największym wśród niepełnosprawności, niezrozumieniem i piętnem. Osoby nią dotknięte najłatwiej spychane są na margines, pozbawione nauki, pracy, kontaktów z ludźmi, a także poniżane, i jest to bez większych sprzeciwów akceptowane społecznie. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, aby zmienić tą krzywdzącą sytuację, organizuje co roku w maju Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzień Godności poprzedzany jest różnego rodzaju akcjami, wystawami, happeningami, konferencjami.

Pierwsze wydarzenia tej imprezy rozpoczęły się już dziś. Na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się konferencja naukowa z cyklu „Asystent Osoby Niepełnosprawnej - wsparcie w edukacji”.

Z kolei już jutro, 8 maja na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbędą się warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Warsztaty będą organizowane przez Koło Naukowe Pedagogów. W ramach imprezy na terenie Uniwersytetu studenci rozmieszczą kilkanaście zamków, w których przeprowadzą m.in.: zajęcia plastyczne, ruchowe, muzyczne, taneczne oraz różnego rodzaju zabawy integracyjne. Ramowy program warsztatów znajduje się tutaj.

Najwięcej wydarzeń będzie 9 maja. Centralne obchody Dnia Godności odbędą się na cieszyńskim rynku. O godz. 13.00 rozpocznie je „Marsz Godności” oraz wystąpienia włodarzy oraz organizatorów imprezy. Następnie odbędą się występy jednostek i placówek oświatowych dla osób z niepełnosprawnością w specjalnie przygotowanych programach artystycznych i potrwają one do godz. 17.30. Z kolei o godz. 17.30 będzie miał miejsce koncert grupy muzycznej „Ustronsky”. Ponadto Regionalna Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dołączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i 9 maja na cieszyńskim rynku będzie możliwość oddania krwi w godzinach 10.00 - 16.00. Szczegółowy program wydarzeń na cieszyńskim rynku znajduje się tutaj.

Z kolei 10 maja gościnnie w Cieszynie wystąpi Kabaret Łowcy Kropka B. Łowcy wystąpią o godz. 18.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Bilety w cenie 50, 40 i 35 zł. są do nabycia w kasie Teatru. Kupując bilety, funduje się miejsce na ten sam kabaret dla dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej lub dziecka z niepełnosprawnością.

Organizacją czterodniowych obchodów Dnia Godności zajmują się: Uniwersytet Śląski, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie oraz inne regionalne placówki, które na co dzień pracują na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, m.in. z Sosnowca, Rybnika i Pszczyny.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to co powinno być normalnością, okazuje się, że nie jest i ludzie muszą walczyć o swoje. Zastanawiam się w jakim kraju my żyjemy. Dla tych ludzi powinna być terapia i rehabilitacja dostępna za darmo. Widziałem jak Tusk wodził oczyma po Sejmie i w moim odczuciu zastanawiał się jak pozbyć się protestujących rodziców i ich niesprawnych dzieci. Wierzyć mi się nie chce, że w takim to właśnie kraju się urodziłem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama