, wtorek 25 luty 2020
Jest takie miejsce…
Jest takie miejsce, nieodkryty raj!  fot: SZKDodaj do Facebook

Jest takie miejsce…

SZK
W obecnych czasach niestety coraz częściej przywołujemy jedno z przysłów, które na stałe wpisało się w kanon polskiego postrzegania rzeczywistości. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Takie mamy czasy, gdzie chwile refleksji, zwyczajnej rozmowy i zatrzymania się w tym zwariowanym świecie, zastępuje nam telewizja i internet. Przeszukujemy ten „śmietnik” programów, pakietów, stron i czy coś z tego wynosimy? Raczej nie, gdyż po chwili dochodzimy do wniosku, że to była zwyczajna strata naszego cennego czasu. Dzisiaj ludzie nastawieni są na zagraniczne podróże w poszukiwaniu pięknych krajobrazów czy spotkania z naturą. Bo świat trzeba zwiedzić i móc pochwalić się zdjęciami na portalach społecznościowych. Niech znajomi widzą i zazdroszczą, a co. Szukając w świecie miejsc niezwykłych nie zauważamy tego co mamy pod nosem. Nie doceniamy tych miejsc choć zagraniczne podobne robią wrażenie bo za granicą bo to przecież lepsze. A jednak wystarczy rozejrzeć się po okolicy by odkryć miejsca niezwykłe. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na podróż i hotel, na dodatkowe lekcje nauki języka, bo jakoś trzeba się dogadać.

Jest takie miejsce, nieodkryty raj! Miejsce w którym czas się zatrzymał w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Znajdziemy tu ukojenie dla duszy i ciała. Dlaczego nieodkryty? Bo działa od 3 lat na górze „Bucze” w Górkach Wielkich (Gmina Brenna). Bacówka „Bucze” - kwintesencja tego co jest nasze i wyróżnia górską część Śląska Cieszyńskiego.

Państwo Bogusława i Stanisław Jucha od ponad 40 lat zajmują się hodowlą owiec.
Jak przyznaje w rozmowie gospodarz – to jest pasja, nasze życie oraz szacunek do gór i tradycji. Owce miał mój dziadek, ojciec i mam ja. Nigdy nie powiedzieliśmy, że to się nie opłaca. Nawet przez myśli nie przeszło nam, aby to zostawić. Codziennie wstajemy skoro świt, patrzymy na gospodarstwo, nasze Beskidy i wiemy, że to jest nasze miejsce na ziemi.

Mimo zawirowań, trudniejszych czasów, nie poddawali się i zawsze walczyli o swój „kawałek ziemi”. Ciężką pracę i miłość do zwierząt mają we krwi. Szansą dla rozwoju gospodarstwa było przystąpienie między innymi do programu „Owca plus”. Swoimi działaniami w Beskidzie Śląskim i Żywieckim program wpisuje się w postanowienia Konwencji Karpackiej, która jest ramowym dokumentem dotyczącym współpracy w zakresie ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat. Jego podstawowym celem jest zgromadzanie jak największej liczby organizacji, instytucji wokół ochrony Karpat dla zachowania walorów kulturowych oraz przyrodniczych gór. Z programu gospodarze otrzymali dotację na wybudowanie bacówki oraz utrzymanie pastwisk.

Bacówka mieści się na górze Bucze, niedaleko Dziecięcego Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego oraz ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych "Góra Bucze" i "Szlak KAMYKA" (w Górkach Wielkich z ul. Bielskiej skręcamy w ul. Harcerską). Miejsce przyjmuje gości w soboty i niedziele od godziny 13.00 (w okresie letnim codziennie). Państwo Jucha organizują wiele imprez związanych z pasterstwem, lokalną kuchnią i regionalnymi tradycjami. Wszystkie wydarzenia tworzą sami od podstaw, bez wsparcia lokalnego samorządu. Bacówka jest dostępna dla wszystkich i oferuje wiejskie przysmaki oraz domowe wyroby. W menu znajdziemy zatem obowiązkowe potrawy z grilla: oscypki z żurawiną, szaszłyki, pstrągi, domową kiełbasę i wiele innych. Dużą popularnością cieszy się „Specjał Bacy”, czyli gulasz z jagnięciny. Przepis na tę potrawę przekazywany jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie i jest wielką tajemnicą gospodyni. Ponadto zakupimy tu - pyszne kołocze, smalec domowy, bryndzę, sery, masło, wiejskie jaja, mleko krowie i kozie. Na życzenie gospodarze organizują imprezy okolicznościowe przy pieczonym baranie lub prosiaku. Na dzieci czekają kucyki oraz animacje i zabawy.

- Jeśli chcecie odpocząć, zjeść swojskie, zdrowe jedzenie - serdecznie zapraszamy z rodziną. Już niebawem nasza bacówka znajdzie się na Szlaku Wołoskim. Stowarzyszenie wspierania inicjatyw gospodarczych Delta Partner, planuje wybudowanie altany dla gości, zamontowanie słupa oraz tablic informacyjnych. Będzie się gdzie schować przed deszczem i słońcem, z czego bardzo się cieszymy – zachęcają i podsumowują miłą rozmowę Gospodarze.

Aktualności, zapowiedzi imprez i wydarzeń można znaleźć na stronie Facebook'a - Bacówka "Bucze".
Jest więc takie miejsce, nieodkryte i piękne do którego warto pojechać, posłuchać ciszy i beczenia owiec. Jest takie miejsce gdzie dzieci mogą dotknąć i posmakować natury. Gdzie mogą biegać bez obaw i cieszyć się świeżym powietrzem . Jest takie miejsce, nieodkryty raj i to całkiem blisko.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama