, piątek 29 marca 2024
Jedno pytanie do... Magdaleny Szalbot
dr Magdalena Szalbot fot: arch. GC



Dodaj do Facebook

Jedno pytanie do... Magdaleny Szalbot

Jak Uniwersytet może wpływać na poznanie innych kultur przez studentów?

Postępująca globalizacja i rozwój społeczeństwa informacyjnego sprzyja – jak nigdy dotąd – kontaktom przedstawicieli różnych kultur. O tym, w jak różny sposób ludzie żyją, myślą i organizują swą codzienność, możemy przekonać się odbywając wirtualne przechadzki w przestrzeni Internetu lub też wyjeżdżając w coraz to bardziej odległe zakątki globu. Obecnie to, co egzotyczne wydaje się być dostępne na wyciągnięcie ręki. Szczególnym miejscem, które zapewnia dostęp do wiedzy o innych kulturach, pomagając przy tym zrozumieć to, co nieznane i obce i dodatkowo stwarza wiele możliwości, aby tych odmienności osobiście doświadczyć, jest też uniwersytet.
Łacińskie universitas, z którym etymologicznie wiąże się termin uniwersytet, oznacza „ogół”, „całość”, „zestaw”, w którym – co dla nas dziś tak oczywiste - zawierają się również od zawsze frapujące ludzi różnice kulturowe. Biorąc pod uwagę długą historię rozwoju europejskich Alma Mater trzeba podkreślić, że poznawanie innych kultur stosunkowo niedawno zyskało status odrębnego obszaru naukowych dociekań, a wiązało się z rozwojem etnografii, etnologii i antropologii kulturowej.

Obecnie w ofercie dydaktycznej, dostępnej na różnych kierunkach studiów, można znaleźć zajęcia przybliżające żakom odmienność kulturową najróżniejszych grup - regionalnych, etnicznych, narodowych, mniejszościowych, czy nawet subkulturowych. Uniwersytety kładą też duży nacisk na różne formy edukacji wielokulturowej i międzykulturowej. Te nabyte na studiach kompetencje okazują się niezwykle przydatne na – coraz częściej - multikulturowym rynku pracy i są cenione przez pracodawców. Pełne specjalistyczne wykształcenie w tym zakresie można zdobyć wybierając w Uniwersytecie Śląskim kierunek Etnologia i Antropologia Kulturowa na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

Jednak poznawanie przez studentów innych kultur podczas studiów uniwersyteckich nie musi ograniczać się wyłącznie do teorii i tego, co „obowiązkowe” i „na zaliczenie”. Uniwersytety to przede wszystkim miejsca, w których spotykają się, dyskutują, spierają się, ale i szukają wspólnej płaszczyzny porozumienia ludzie wywodzący się z różnych regionów, środowisk, reprezentujący odmienne światopoglądy, rozwijający najróżniejsze pasje i poszukujący własnych ścieżek dalszego rozwoju. Nie trzeba być zawodowym etnologiem, aby dostrzec wiele różnic kulturowych w życiu codziennym lokalnej społeczności akademickiej. Campus to miejsce, w którym można zetknąć się z różnymi gustami muzycznymi, stylami ubierania się, komunikowania, odżywiania, świętowania … Dlatego nawet dla studentów wywodzących się z tego samego kraju, studiowanie może okazać się wyśmienitą okazją do trenowania i analizowania swoich postaw w obliczu kontaktu z odmiennościami kulturowymi.

Warto wspomnieć wreszcie, że studiowanie to obecnie wiele możliwości korzystania z różnych ofert zagranicznych wyjazdów. Pozostając studentem np. cieszyńskiej etnologii czy pedagogiki, kilka miesięcy można spędzić na wybranej zagranicznej uczelni partnerskiej i/lub skorzystać – co ważne dla studenckiej kieszeni - z dofinansowanych staży, praktyk, wyjazdów badawczych itd. Studenci, którzy osobiście przekonali się o profitach wynikających z takiej aktywnej formy studiowania i – zarazem - poznawania innych kultur wiedzą, jak ważne jest śledzenie ogłoszeń o ofertach i konkursach zamieszczanych na stronach internetowych uczelnianych jednostek odpowiedzialnych za rozwijanie międzyuczelnianej współpracy zagranicznej. Doceniają też rolę rodzimego Wydziału, który – metaforycznie rzecz ujmując - organizacyjnie wpiera ich „przejście przez bramę Erasmusa wprost do Europy”. Studenci, korzystając z dostępnych programów promujących mobilność, nadają rodzimym i zagranicznym uniwersytetom wielokulturowy charakter w pełnym tego słowa znaczeniu. Studiując semestr lub dwa np. we Francji, Rumunii, Norwegii czy na Węgrzech studenci nie tylko przeżywają jedną z piękniejszych przygód w swoim studenckim życiu, zwiedzają interesujące miejsca i świetnie się bawią, ale zdobywają umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Uczą się nowych języków, stają się bardziej samodzielni i otwarci oraz zawierają znajomości z rówieśnikami z całego świata. W jaki sposób można więc zarówno w teorii, jak i w praktyce wiele dowiedzieć się o innych kulturach i - co ważne - przekonać się o swoim nastawieniu do tego, co odmienne? Odpowiadając najprościej: korzystając ze wszystkich możliwości z oferowanych w ramach studiów uniwersyteckich na cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama