, wtorek 10 grudnia 2019
„Jasna strona buntu” - 15. czASKina
Ubiegłoroczna 14. edycja Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina odbywała się w dniach 13-15 marca, zaś jego myślą przewodnią było hasło „Poza nawiasem”.  fot: arch. czASKinaDodaj do Facebook

„Jasna strona buntu” - 15. czASKina

Mirella Wojacka
Imprezy kulturalne tworzone z inicjatywy studentów cieszą się popularnością wśród uczestników, którymi są nie tylko studenci, ale również uczniowie szkół średnich oraz mieszkańcy Cieszyna. Tak właśnie jest z organizowanym co roku Przeglądem Filmowym czASKina, który wpisał się już w tradycję cieszyńskiej uczelni. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku i została zorganizowana przez studentów animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie na katowickim Uniwersytecie Śląskim.

Pierwotnie organizowana w terminach styczniowych, jednakże od paru lat odbywająca się w marcu. Każda edycja jest szczególna i niepowtarzalna, gdyż posiada unikatowy motyw, według którego dobierane są filmy. Pojawiły się już między innymi: „Dzieciństwo – Dorastanie – Dorosłość”, „Dokument – Fabuła – Animacja”, „Trzy kultury”, „Dwie przestrzenie”, „Ciepłe prądy Skandynawii” oraz „Droga do Szczęścia”. W trakcie każdej edycji projekcje odbywają się w cieszyńskim Kinie Piast. Inicjatywa jest bardzo atrakcyjna, ponieważ to nie tylko trwające trzy dni projekcje filmowe, ale całe wydarzenie jest wzbogacone o szeroki wachlarz współtowarzyszących imprez kulturalnych – koncerty, występy, wystawy, spotkania z reżyserami i wiele innych. Wydarzenia te mają miejsce nie tylko na kampusie uczelni, ale też poza nim.

Ubiegłoroczna 14. edycja Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina odbywała się w dniach 13-15 marca, zaś jego myślą przewodnią było hasło „Poza nawiasem”. Tematyka skupiała się na tym, co osobliwe, niespotykane oraz wykraczające poza nawias ogólnie przyjętej normy. Dni, w których wyświetlano filmy podzielono tematycznie. Pierwszego dnia wyświetlano „filmy poza nawiasem” – obrazy przypisane do tej kategorii wyróżniały się oryginalnością i nietuzinkowym podejściem do twórców, do tematyki. W tej kategorii znalazły się filmy: „Victoria” (2015) Sebastiana Schippera oraz „Taki pejzaż” (2013) Jagody Szelc. Drugi dzień naznaczony został „sytuacją poza nawiasem”, co sprowadzało się do ukazania niezwykłej historii oraz zaskakujących rozwiązań fabularnych. Tutaj znalazły się: „Czworo do pary” (2014) Charlie’ego McDowella, „Lokatorki” (2015) Klary Kochańskiej i „Piąta pora roku” (2012) Jerzego Domaradzkiego. Ostatni dzień skupił się na bardzo humanistycznym zagadnieniu, czyli „człowiek poza nawiasem” – tu kluczowi byli wyróżniający się bohaterowie. Tego dnia projekcja obejmowała: „Memento” (2017) Christophera Nolana, „Opowieści z chłodni” (2011) Grzegorza Jaroszuka, a także filmy stworzone w ramach warsztatów. Czternasta edycja może się poszczycić wprowadzeniem wielu innowacji. Pierwszą z nich jest Akademia Filmu Dokumentalnego, czyli warsztaty filmowe, których uczestnikami byli uczniowie cieszyńskich szkół. A co ciekawe, uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć swoje filmy na dużym ekranie. Wydaje mi się to być wspaniałą nagrodą oraz zachętą na przyszłość nie tylko, jeśli chodzi o rozwój zainteresowania, ale również możliwą ścieżką przyszłej kariery. Tematyka dzieł młodych twórców była zgodna z myślą przewodnią trzeciego dnia i wtedy też odbyła się projekcja. Drugą zaś gra miejska, „Jak film to INO w Cieszynie”. Polegała ona na sprawdzeniu wiedzy filmowej uczestników, jak również znajomości Cieszyna oraz Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina. Wzbogacono też repertuar o krótkometrażowe etiudy studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej – spośród zaproponowanych filmów wybrano trzy, które zostały wyświetlone. Jak już zostało wcześniej wspomniane, w trakcie 14. edycji odbyło się sporo imprez towarzyszących. Była to miła odskocznia, uczestnicy mogli się wtedy zrelaksować oraz spędzić czas z przyjaciółmi, obcując z innymi dziedzinami kultury i sztuki. Pierwsza z nich była zapowiedzią całej imprezy odbywająca się 8 marca wystawa plakatów ubiegłych edycji w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Towarzyszył jej panel dyskusyjny pt. „O PLAKACIE w dzień targowy rozmowy”. Miały miejsce też koncerty dwóch cieszyńskich zespołów SEALS oraz NONA w Kamienicy Konaczkowskich, a na zakończenie występ Chwytaka w Klubie Studenckim Panopticum. Odbyły się też wyżej wspomniane warsztaty filmowe oraz gra miejska. Ubiegłoroczną edycję z pewnością można uznać za udaną, ale mamy nadzieję, że tegoroczna, już 15., będzie jeszcze lepsza.

W tym roku czASKina upłynie pod hasłem „Jasna strona buntu” w ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Wybrane filmy mają za zadanie ukazać zjawisko buntu nie tylko jako działanie negatywne, lecz wskazać pozytywne strony w walce o wyższe cele i wartości. Cała impreza zacznie się od hucznego before’a, który rozpocznie Wielki Quiz oraz jam session w Klubie Studenckim Panopticum. Pierwszy dzień rozpocznie się od seansu kultowego filmu „Buntownik bez powodu” (1955) Nicholasa Raya dla uczniów cieszyńskich szkół średnich, połączona z dyskusją o obrazie, którą poprowadzi dr hab. Ewelina Konieczna. Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z prof. Ingą Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, autorką książki „Pięćdziesiątka”, które odbędzie się w kawiarni „Kornel i Przyjaciele” poprowadzone przez dr hab. Dorotę Sieroń-Galusek. Następnie odbędzie się oficjalne otwarcie Przeglądu czASKina w Kinie Piast, kolejno zaprezentujemy film krótkometrażowy „Szczękościsk” (2016) Kordiana Kądzieli oraz „Ja, Daniel Blake” (2016) Kena Loacha. Dzień zakończy Krypta Absurdu w Klubie Studenckim Panopticum. Dzień drugi Przeglądu rozpocznie pokaz filmów stworzonych podczas warsztatów Akademii Filmu Dokumentalnego, kolejno zobaczymy film krótkometrażowy „Twist&Blood” (2010) i pełnometrażowy „Królewicz Olch” (2016) Kuby Czekaja oraz „Fala” (2008) Dennisa Gansela. A na zakończenie niespodzianka - Projekt „Czas ROSAS” na rynku. W ostatnim dniu zaprezentowany zostanie film „Dziku”, autorstwa studentki Uniwersytetu Śląskiego, Kamili Chojnackiej, a następnie wielokrotnie nagradzany „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (2017) Martina McDonagha. Zakończenie całej imprezy zostanie uwieńczone koncertem zespołu NOW z Pszczyny w Klubie Studenckim Panopticum. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej zaskakującej odsłonie czASKina. Szczegóły wydarzenia na stronie facebook'owej – czASKina.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama