, środa 24 kwietnia 2024
Jak zabijano się w starym Cieszynie?
Pocztówka przedstawiająca ul. Głęboką z ok. 1915 r., fot: cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

Jak zabijano się w starym Cieszynie?

MMT
Najczęstszymi powodami samobójstw w Cieszynie w drugiej połowie XIX wieku były zawód miłosny, bolesne choroby, długi i obawa przed karą więzienia. Najpopularniejsze metody odbierania sobie życia to wieszanie się, otrucie, zastrzelenie i utopienie. Wśród samobójców było wielu żołnierzy z miejscowego garnizonu. Z bardziej znanych mieszkańców Cieszyna życie odebrał sobie wiceburmistrz Leopold Klemens, oskarżany o nieprawidłowości w gospodarowaniu finansami miasta.

Nie wszystkie próby samobójcze kończyły się śmiercią. W grudniu 1891 roku w jednym z cieszyńskich hoteli pokojówka Ludmiła Frisch pięć razy strzeliła do pracującego tam kelnera. - Przyczyną tego rozpaczliwego kroki miało być przyrzeczenie małżeństwa ze strony kelnera, które nie zostało dotrzymane - pisała "Gwiazdka Cieszyńska". Dziewczyna, celując w niedoszłego męża, pięć razy spudłowała, a później, jak pisała gazeta przestrzeliła sobie szyję. Cieszyńscy lekarze nie z takimi przypadkami dawali sobie radę, więc nic dziwnego, że kilka tygodni później Ludmiła Frisch stała już przed sądem jako oskarżona o próbę zabójstwa. Skazano ją na 15 miesięcy ciężkiego więzienia.

Wśród samobójców odnajdujemy kilka znanych postaci ówczesnego Cieszyna. W styczniu 1878 roku zastrzelił się Albert Hohenheiser. O tym 78-letnim właścicielu kamienicy było bardzo głośno, bo rok wcześniej - jak pisał "Nowy Czas" - dla uprzyjemnienia sobie ostatnich chwil w pielgrzymce żywoita, zaślubił (…) młodziuchną panienkę. Gazeta nie podaje ile lat miała wybranka staruszka, ale skądinąd wiadomo, że była to szesnastolatka. Informuje za to, że Przyczyną samobójstwa miała być wysoka, bo kilkatysięcy złr. (złotych reńskich) wynosząca grzywna, jaką władze skarbowe nałożyły na nieboszczyka za utajony dochód czynszowy. 17-letnia wdowa nie odziedziczyła zbyt wiele po zmarłym małżonku, bo Hohenheiser większość majątku przeznaczył na cele charytatywne.

Inne głośne samobójstwa wiązały się z nieprawidłowościami w zarządzaniu miejskimi finansami. Sporą sumę sprzeniewierzył miejski kasjer, ale odpowiedzialność za to spadła także na ówczesnego wiceburmistrza Leopolda Klemensa. Ten nie wytrzymał presji i w listopadzie 1870 roku powiesił się. Był to jednak szanowany urzędnik. Jak pisała "Gwiazdka Cieszyńska", Pogrzeb Leopolda Klemensa, radcy gminy, odbył się zeszłej soboty z nadzwyczajną okazałością, licznym konduktem księży i obrzędem kościelnym, przy wielkim udziale ludności z miasta i okolicy. Niezawodnie nieboszczyk zasłużył sobie na te pośmiertne honory; jednakże na uwagę osobliwie duchowieństwa zasługują także różne zdania przy tej sposobności słyszane z powodu, iż rzadko się zdarza, by w razie samobójstwa kościół na takie uwzględnienia pozwalał.

Prawdziwa fala samobójstw przechodziła przez miejscowy garnizon wojskowy, choć w kilku przypadkach można mieć wątpliwości, czy niektórym ktoś nie pomógł w drodze do wieczności. Przykładowo, w styczniu 1886 roku jeden z podoficerów strzelił do siebie, ale że nie udało mu się trafić, wyskoczył z drugiego piętra. Cztery lata później pewien żołnierz poderżnął sobie gardło, a następnie wyskoczył z drugiego piętra. Wkrótce potem zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w czasie upadku.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy można prosić więcej takich ciekawych artykułów o ówczesnym Cieszynie.

Poznański pułkownik przy próbie samobójstwa powoduje jedynie zadrapanie policzka, to świadczy to: albo o ogromnym braku profesjonalizmu żołnierza, albo o żałosnej i źle przygotowanej farsie.
Zabieg po postrzale (chirurgiczny? kosmetyczny?) był tak pilny, że dokonano go… po ośmiu godzinach.

Wreszcie jakiś ciekawy artykuł /stela/ może jednak GC bedzie prawdziwą Gazeta opisującą wszystko tu i teraz.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama