, czwartek 25 kwietnia 2024
Jak wiślańscy radni biednego Poloczka wspomagali
W protokołach zawartych jest mnóstwo szczegółów, które pozwalają lepiej poznać historię Wisły przełomu XIX i XX wieku.  fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Jak wiślańscy radni biednego Poloczka wspomagali

MMT
Protokoły Wydziału Gminnego Wisły z lat 1885-1919 dotychczas były znane tylko nielicznej grupie badaczy. Za sprawą Danuty Szczypki trafiły do szerokiego grona czytelników. Lektura preliminarzy może nie należy do fascynujących zajęć, ale oprócz tego w protokołach zawartych jest mnóstwo szczegółów, które pozwalają lepiej poznać historię Wisły przełomu XIX i XX wieku.

Protokoły wydziału gminnego Wisły z czasów austriackich zapisano w dwóch tomach. Pierwszy, obejmujący lata 1861-1884, zaginął. Drugi zawiera wpisy z lat 1885-1919 i przechowywany jest obecnie w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Niestety, nie zachował się w całości, bo kartki zawierające protokoły z lat 1897-1917 zostały wyrwane. Właśnie ten tom do druku przygotowała Danuta Szczypka, historyk, mająca w dorobku kilkadziesiąt publikacji poświęconych przeszłości Wisły i Śląska Cieszyńskiego.

Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919 są poprzedzone wstępem, w którym Danuta Szczypka wyjaśnia jak funkcjonowały i czym zajmowały się władze Wisły. Między innymi można się dowiedzieć, że w czasach austriackich wydziałowi (odpowiednik dzisiejszych radnych) sprawowali swoje obowiązki za darmo, mogli jednak uchwalić wynagrodzenie dla przełożonego i radnych (mówiąc współczesnym językiem, zarząd gminy). Omawia też, jakie było stanowisko wiślańskich władz wobec kwestii przynależności państwowej miejscowości w burzliwych latach 1918-1919.

Czym zajmowali się wiślańscy samorządowcy w latach 1885-1919? Chcieli walczyć z pijaństwem wiślan i w związku z tym stwierdzili, że trzeba ograniczyć liczbę szynków z 14 do 9, "aby gminę od przepaści uratować" (protokół z 18 czerwca 1891). Stosunkowo dużo miejsca zajmowała kwestia pomocy najuboższym mieszkańcom gminy. "Marena Bujok N 377 prosi o podporę z ubogiej kasy dla ułomnej 17 lat starej Ewy Bujok córki Zuzanny Bujokowej N 377 uchwalono 4 zł rocznie począwszy od 1 października 1890 we ćwierćrocznych ratach wypłacać" (posiedzenie z 27 września 1890). "Dla Łyżbickiego, który ma iść na chałupy na Skolnity, dać na galaty, koszulę, kyrpce" (posiedzenie z 15 października 1892). "Pawłowi Poloczkowi, który jest biedny, dać 2 reńsk[ie] na ćwierć roku"(posiedzenie z 13 stycznia 1896). Tego typu wpisów jest mnóstwo. Warto odnotować, że w wiślańskich protokołach używano czasami określeń gwarowych (np. "cestę do Kubalonki dać sprawić", protokół z 13 sierpnia 1886). Plusem publikacji jest zamieszczenie fotografii kilkunastu samorządowców z Wisły z początku XX wieku.

Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919 są pierwszym tytułem nowej serii wydawniczej "Źródła do dziejów Wisły", która ma stanowić uzupełnienie dwóch innych: "Monografii Wisły" i "Materiałów do Monografii Wisły". Wydanie recenzowanej książki sfinansowano ze środków Urzędu Miasta w Wiśle.

Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919, wstęp i opracowanie Danuta Szczypka, Wisła 2011 ("Źródła do dziejów Wisły", t. 1).

Uwaga, Konkurs!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest pięć egzemplarzy książki autorstwa Danuty Szczypki "Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919 " . Nagrodę przekazał Urząd Miasta Wisły.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na adres redakcji prawidłową odpowiedź na pytanie: W którym roku Wisła otrzymała prawa miejskie?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Książki będą do odebrania w redakcji portalu gazetacodzienna.pl.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

4 zł rocznie! Patrzcie jaka wtedy była deflacja, że dało się za tyle żyć przez cały rok. Dziś tyle kosztuje chleb.

Ja jak będę radnym Wisły, to też będę pracował za darmo, zrzeknę się wszystkich diet.
Ale nie będę, bo tak niskie stanowisko mnie nie interesuje na razie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama