, piątek 29 marca 2024
Jak nienawiść i miłość mogą nieść pomoc
Mateusz Zawada jest tegorocznym maturzystą ze Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Jak nienawiść i miłość mogą nieść pomoc

SM
Mateusz Zawada - tegoroczny maturzysta oraz Ewa Nowak - studentka Etnologii z Cieszyna mają konkretny pomysł. Chcą stworzyć taneczny spektakl, który uświadomi widzom, iż człowiek nigdy nie jest tak biedny, by nie było go stać na udzielenie pomocy bliźniemu. To jednak nie wszystko. Zaprezentowaną tezę chcą udowodnić działaniem.

- Charytatywne widowisko “Odi set amo" (z łac. nienawidzę i kocham), które chcielibyśmy zrealizować ma pomóc mieszkańcom domu pomocy społecznej w Strumieniu, w którym obecnie przebywa 73 niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie chłopców. Mimo iż są oni otoczeni troskliwą opieką wychowawczą, edukacyjną i terapeutyczną, to niestety sam ośrodek często boryka się z problemami dotyczącymi zakupu środków podstawowej potrzeby. Stąd pomysł by zorganizować spektakl charytatywny, z którego całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na potrzeby ośrodka - wyjaśnia Mateusz Zawada, jeden z organizatorów charytatywnego widowiska.

“Odi set amo" to taneczny spektakl opowiadający o miłości, która walczy z nienawiścią dwóch na pozór podobnych rodzin. Akcja spektaklu zaczyna się na polanie, gdzie para zakochanych bierze ślub. Idealnie rozpoczęty dzień niszczy sprzeczka rodzin młodej pary, które patrzą na świat z dwóch różnych perspektyw. Młoda para w trosce o swoich gości, godzi dwa skłócone rody, jednak już w drugim akcie zatytułowanym "poprawiny" wszystko może ulec zburzeniu za sprawą listu zaadresowanego do wszystkich mężczyzn w wiosce.

Mimo iż wystawienie spektaklu zaplanowane zostało dopiero na jesień, to już teraz trwają intensywne przygotowania. Ma w nim bowiem wziąć udział blisko 40 tancerzy oraz 30 muzyków, którzy trzykrotnie wystąpią na deskach teatru im. Adama Mickiewicza. Dwa spektakle skierowane będą do uczniów cieszyńskich szkół, a trzeci dla mieszkańców Cieszyna i osób, które poprzez zakup biletu będą chciały wesprzeć akcję. - Obecnie zamykamy budżet, który w całości składać się będzie z wsparcia ze strony sponsorów. Poszukujemy też artystów, którzy wraz z nami stworzą widowisko pokazujące folklor w nowoczesnej formie - wyjaśnia Zawada.

Oprócz Mateusza Zawady i Ewy Nowak przy tworzeniu spektaklu pracują także: Mateusz Kuś (muzyka) Natalia Piekarek (reżyseria) oraz Joanna Zahradnik (scenografia). Przy organizacji przedstawienia mają oni wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Potencjalni sponsorzy mogą kontaktować się z inicjatorami spektaklu pod numerem telefonu: 789 412 058.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

piękna, pożyteczna inicjatywa...ciekawy jestem (edukacyjno-terapeutyczno-)...artystycznego pomysłu, który, być może przekroczy, tradycyjne przedstawienie...

Powodzenia Mati :) Jestes wielki!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama