, sobota 19 września 2020
Jak bal to ten gorolski w Mostach koło Jabłonkowa
Rok temu w Mostach prezentował się także zespół "Istebna". fot: Bolesław NiedobaDodaj do Facebook

Jak bal to ten gorolski w Mostach koło Jabłonkowa

KATARZYNA KOCZWARA
Już 7 stycznia obędzie się 34. Bal Gorolski. W Mostach koło Jabłonkowa tradycyjnie już spotkają się kapele ludowe oraz zespoły folklorystyczne z Polski, Czech i Słowacji.

W piątek, 6 stycznia w Dzewiónce "Na Fajstwiu", bal poprzedzi wernisaż wystawy i seminarium popularnonaukowe poświęcone "Kobiecym i męskim nakryciom głowy i górali śląskich - pokaz danych sposobów czepienia". - Seminaria potwierdzają fenomen balu. Po naszej stronie Olzy czegoś takiego nie doświadczałam. To seminarium popularnonaukowe było w jednym temacie. Słuchało się tych wykładów z zachwytem. Bardzo się cieszę, że Andrzej Niedoba powrócił do seminariów. W zeszłym roku pokazywaliśmy karpackie kożuchy. W tym roku będziemy czepić. Będę mówiła o wszystkich sposobach czepienia głowy kobiecej, pokażę to także od strony praktycznej - mówi Małgorzata Kiereś, dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

W sobotę, 7 stycznia, w domu Polskiego Związku Oświatowo-Kulturalnego w Mostach koło Jabłonkowa odbędzie się międzynarodowy przegląd kapel ludowych i zespołów folklorystycznych. Polskę reprezentować będą zespoły: Dziurawiec oraz Wałasi. Wystąpią także soliści zarówno z Polski, Słowacji jak i Czech. Przegląd rozpocznie się o godzinie 17.00.

- Sama zabawa poprzedzona jest koncertem kapel. Kapele z obu stron Olzy ciągle się spotykają. W uszach mam te, które brzmiały 20 lat temu. Dzisiaj kapela sama w sobie się nie śpieszy, ale tempo jest coraz szybsze. Zjawisko muzykowania, gdzie nadal setka muzykantów potrafi się spotkać i grać. To jest naprawdę fenomen w XXI wieku. Nie gra tylko pokolenie muzykantów mających 40 i 50 lat, ale i tacy, którzy mają 17, 18, 20 lat. Czyli to jest dziedzina kultury, która została przekazana - zauważa Małgorzata Kiereś.

W niedzielę, 8 stycznia w Hotelu Grůň, o godzinie 13.00 rozpoczną się "Posiady przy muzykach" z udziałem między innymi polskiego zespołu Wałasi.

Bilety na przegląd można kupić na miejscu, bezpośrednio przed imprezą, w cenie 100 Kč.

Gazetacodzienna.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama