, piątek 22 listopada 2019
Istebna: „Żywe obrazy”, czyli wakacyjna akcja w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Dzieci jako modele tym razem uwiecznieni zostali nie na obrazach, ale na fotografiach wykonanych przez Szymona Pytla. Odtworzono m.in. „Dziewczynę z perłą” Vermeera, fot: istebna.euDodaj do Facebook

Istebna: „Żywe obrazy”, czyli wakacyjna akcja w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

UMa
Istebna: „Żywe obrazy”, czyli wakacyjna akcja w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

Dzieci przekonały się, że można odłożyć na chwilę telefony, tablety i zobaczyć, a nawet dotknąć prawdziwy i inspirujący świat, dobrze się przy tym bawiąc, fot. mat.pras.


Istebna: „Żywe obrazy”, czyli wakacyjna akcja w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

W tych dniach pracownię Jana Wałacha odwiedziło blisko 200 osób, fot. mat.pras.


Istebna: „Żywe obrazy”, czyli wakacyjna akcja w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

Można było nauczyć się, jak mieszać farby, dobierać kolory i wydobyć perspektywę, fot.mat.pras.

Od początku wakacji Muzeum Jana Wałacha na Andziałówce zatętniło na nowo życiem, gwarem i dziecięcym śmiechem. Pracownia zapachniała terpentyną i olejnymi farbami.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Sztuka - lubię to!” dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Urząd Gminy w Istebnej. - Ideą akcji „Żywe obrazy” było przyciągnięcie młodych do tego niezwykłego miejsca. Wakacyjne zajęcia były zaproszeniem młodzieży do oswojenia się ze sztuką i pracami Jana Wałacha - mówi w rozmowie z naszą redakcją Magdalena Krężelok, która czuwała nad warsztatami artystycznymi. - Najważniejszym zadaniem uczestników była rekonstrukcja scen z obrazów i drzeworytów mistrza. Realizując projekt, animatorzy przybliżyli różne techniki i tematy w malarstwie: linoryt, szkic węglem, rysunek z modela i malarstwo olejne na płótnie - dodaje.

Zajęcia rozpoczęły od zapoznania się z historią Jana Wałacha oraz dziełami sztuki zgromadzonymi w jego pracowni. Można było nauczyć się, jak mieszać farby, dobierać kolory i wydobyć perspektywę. Ale największym wyzwaniem i przygodą zarazem była rekonstrukcja obrazów. Dzieci jako modele tym razem uwiecznieni zostali nie na obrazach, ale na fotografiach wykonanych przez Szymona Pytla. W ich realizacji wykorzystano rekwizyty, które pojawiły się na obrazach Wałacha. Jak się okazało, pozowanie do zdjęć nie było zbyt łatwym zadaniem. Najpierw trzeba było wiernie odtworzyć strój postaci, a przybranie odpowiedniej pozy było jeszcze trudniejsze. Trzeba było stać nieruchomo w wodzie, siedzieć długo z przechyloną głową, trzymając skrzypce czy gajdy. Oprócz prac Jana Wałacha, takich jak: „Skrzypek pod lasem”, „Gajdosz Michał Sikora” czy „Dziewczynka z lampionem” odtworzono także „Dziewczynę z perłą” Vermeera i „Dziewczynkę ze wstążką” Wyspiańskiego.

Akcję zakończył wernisaż młodych adeptów sztuki oraz wystawa przepięknych zdjęć Szymona Pytla. Młodzi artyści przybyli do pracowni wraz z rodzicami odebrać nagrody, dyplomy i pamiątkowe zdjęcia. Zwieńczeniem był plenerowy koncert kapeli „Istebna”.

Nad powodzeniem projektu czuwały Magdalena Krężlok - malarka i nauczycielka plastyki z ramienia Muzeum i Stowarzyszenia Artysty Jana Wałacha, Ewa Cudzioch, Lucyna Ligocka-Kohut, Barbara Jaroszek i Natalia Kocierz. - W tych dniach pracownię odwiedziło około 200 osób. Świadczy to o dużym zainteresowaniu akcją i potrzebie tworzenia podobnych projektów w przyszłości. Po akcji „Żywe obrazy” pozostaną piękne zdjęcia, które można podziwiać w Muzeum, miłe wspomnienia, ale i to, że udało się ożywić obrazy, a pracownia znów stała się miejscem twórczym - mówią zgodnie organizatorzy akcji.

Dla uczestników to dobre doświadczenie. Dzieci przekonały się, że można odłożyć na chwilę telefony, tablety i zobaczyć, a nawet dotknąć prawdziwy i inspirujący świat, dobrze się przy tym bawiąc.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama