, piątek 17 lipca 2020
Istebna: Wystawa w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Wystawę twórczości ludowej i artystycznej mieszkańców gminy Istebna można oglądać do 15 września. fot: Michał KuźmaDodaj do Facebook

Istebna: Wystawa w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

KK
Istebna: Wystawa w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Na wystawie zaprezentowane są prace ponad 70 twórców ludowych. fot. Michał Kuźma

W Istebnej trwa wystawa twórczości ludowej. Ponad 70 artystów prezentuje swoje dzieła. Część ekspozycji przeznaczona jest tylko do oglądania, część do sprzedaży. Wystawa zapowiada 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 5 sierpnia.

Tradycyjnie już w Istebnej w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej odbywa się wystawa twórczości ludowej, odbywa się ona w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Tym razem zobaczyć i kupić można dzieła ponad 70 artystów z Twójwsi Beskidzkiej. - W zeszłym roku było więcej, byli także twórcy spoza Trójwsi. Z roku na rok pojawia się problem, że przychodzą ludzie z różnymi rzeczami zakwalifikowanymi do rękodzieła. Nie każda jednak rzecz zrobiona w domu jest twórczością ludową - przyznaje Katarzyna Rucka z GOK-u w Istebnej.

Na wystawie można zobaczyć przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności związane z funkcjonującymi w Trójwsi Beskidzkiej tradycjami - koronką, rzeźbią i malarstwem. Wystawione są między innymi rzeźby i kosze Jana Zogaty z Jaworzynki, rzeźby Jana Bojki, stroje góralskie uszyte przez Jolantę Rucką, koronki Marii Legierskiej.

Wystawę można oglądać do 15 września codziennie od godziny 9.00 do godziny 17.00 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury (obok kościoła) w Istebnej.

Osoby zainteresowane rozwijaniem umiejętności związanych z rękodziełem mogą uczestniczyć w zajęciach. - Aby tradycja i twórczość ludowa nie zanikły w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej od lipca odbywać się będą warsztaty. Będą to zajęcia z koronki koniakowskiej jak i haftu krzyżykowego dwustronnego. Na dzień dzisiejszy na terenie gminy tylko trzy osoby potrafią, jedną z nich jest Monika Wałach, która swoją wiedzą od września będzie się dzielić na warsztatach. Będą także zajętą z szycia kierpców, z wyplatania koszy. A także wykorzystując naturalny surowiec, owczą wełną, będą warsztaty z filcowania. Wychodzimy także na przeciw zainteresowaniom naszych mieszkańców, nie do końca związanych z tradycją, zorganizowane będą warsztaty z decoupage - wyjaśnia Lucyna Ligocka-Kohut i dodaje: - Wszystkie zajęcia będą odbywać się popołudniami.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama