, piątek 17 stycznia 2020
Internetowa premiera filmu dokumentalnego w 51. rocznicę interwencji państw Układu Warszawskiego
Trwający blisko godzinę film dostępny jest w serwisie youtube.com fot: kadr z filmu „Za waszą i naszą niewolę".Dodaj do Facebook

Internetowa premiera filmu dokumentalnego w 51. rocznicę interwencji państw Układu Warszawskiego

MM
W 51. rocznicę zbrojnej interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji odbyła się internetowa premiera filmowego dokumentu „Za waszą i naszą niewolę”, w którym prezentowane są kulisy poprzedzające wydarzenia, przebieg interwencji oraz jej bliższe i dalsze reperkusje.

Zrealizowany przez Adama Turulę film dokumentalny dla Muzeum Historii Polski w Warszawie poświęcony interwencji w Czechosłowacji w 1968 widzianej z polskiej perspektywy. Walorem filmu są wypowiadający się historycy - komentatorzy oraz zaplatani w te wydarzenia zwykli obserwatorzy i uczestnicy, którzy w swych relacjach oddają prawdziwy ówczesny klimat i nastroje społeczne. Kolejna prawdziwa podróż w czasie, pokazująca jak dramatyczne wydarzenia stały się początkiem polsko-czeskiego pojednania i przyjaźni.

Twórcy dokumentu dotarli do uczestników i świadków tamtych wydarzeń, którzy na potrzeby filmu udostępnili m.in. niepublikowane wcześniej prywatne materiały. Oprócz tła historycznego, emocji oraz tego, jak wydarzenia te wpłynęły na wzajemne polsko-czeskie relacje, najcenniejsze w filmie są jednak relacje świadków tj. żołnierzy, studentów, czy też nieświadomych niczego uczestników wydarzeń poprzedzających zbrojną interwencję państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Adam Turula - historyk, dziennikarz i producent filmowy, wielokrotnie nagradzany za filmy o tematyce historycznej, autor głośnego dokument „Tragedia Górnośląska 1945.” Współautorem scenariusza jest Marek Stremecki - dziennikarz radiowy, publicysta specjalizujący się w tematyce PRL-u, scenarzysta filmowych dokumentów historycznych i rzecznik Muzeum Historii Polski.

Trwający blisko godzinę film dostępny jest tutaj:

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama