, środa 16 stycznia 2019
Historyczne spotkania 20. Kina na Granicy
Pokaz „Truskawkowych dni” zakończył 20. Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie. fot: Kino na GranicyDodaj do Facebook

Historyczne spotkania 20. Kina na Granicy

mat.pras.
Pokaz „Truskawkowych dni” zakończył 20. Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie. Festiwal świętował swój jubileusz w towarzystwie rekordowej liczby twórców i widzów, którzy przez tydzień zobaczyli w Cieszynie ponad 150 filmów z Polski, Czech i Słowacji.

Do historii 20. edycji Kina na Granicy z pewnością przejdzie spotkanie 10 wybitnych kobiet polskiego kina pt. „Reżyserzyce”, w której udział wzięły: Agnieszka Holland, Márta Mészáros, Magdalena Łazarkiewicz, Kinga Dębska, Maria Sadowska, Anna Jadowska, Aleksandra Terpińska, Alicja Albrecht, Olga Chajdas oraz Jagoda Szelc.

Festiwal w Cieszynie otworzył "Tłumacz" w reżyserii Martina Šulíka. Swoją premierę miały również "Warany z Komodo" filmowy debiut Michała Borczucha. Widzowie zobaczyli najnowszy film Romana Polańskiego "Prawdziwa historia" oraz „Zorzę Polarną” w reżyserii Marty Mészáros. Swoją premierę miała również książka Josefa Škvorecký'ego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny” w tłumaczeniu Andrzeja S. Jagodzińskiego.

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostały trzy sekcje filmowe: „Świętowanie", „Kino/Teatr" oraz "Niespokojne kino. 1968". Widzowie gromadzili się tłumnie na pokazach najnowszych filmów - „Wieża. Jasny Dzień” Jagody Szelc, „Cicha noc” Piotra Domalewskiego czy „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej.

Po kilku latach nad Olzę powróciły projekcje transgraniczne, gdzie można było obejrzeć „Samotnych” z udziałem jednego z bohaterów tegorocznej retrospektywy Ivana Trojana. W ramach retrospektyw widzowie mogli również zobaczyć wybrane filmy Krzysztofa Zanussiego, Jana Hřebejka i Danuty Stenki.

Z okazji dwudziestolecia przeglądu w cieszyńskim Parku Wolności odsłonięto mural przedstawiający wybranych twórców związanych z festiwalem, a wśród nich: Kinga Dębska, Marian Dziędziel, Petr Zelenka, Martin Sulik czy Agnieszka Holland.

Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy podczas uroczystości zamknięcia zadeklarował, że - 21. edycja imprezy będzie taka sama, jak poprzednie - bezpretensjonalna i bez zadęcia, z wysokim poziomem artystycznym. Będziemy się starali, aby było tak, jak w tym roku.

Przegląd Filmowy kino na Granicy odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Festiwal promuje wśród swoich widzów polsko-czesko-słowacką kulturę filmową. Pokazowym filmowym towarzyszą wystawy, debaty i spotkania z twórcami.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama