, piątek 22 stycznia 2021
Gwiazda pamięci dla Jana Chmiela
To trzecia gwiazda, która znalazła się w zamarskiej alei. fot: DRDodaj do Facebook

Gwiazda pamięci dla Jana Chmiela

DR
Gwiazda pamięci dla Jana Chmiela


Gwiazda pamięci dla Jana Chmiela

W Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach odsłonięto gwiazdę poświęconą wybitnej postaci Śląska Cieszyńskiego, jaką był Jan Chmiel. Dokonano tego przy okazji 8. Zamarskiego Biesiadowania, 16 września.

To trzecia gwiazda, która znalazła się w zamarskiej alei. Rok temu – 17 września – również w ramach tradycyjnego Zamarskiego Biesiadowania, odsłonięto gwiazdy Stanisława i Jerzego Hadyny. W tym roku kolejną ważną postacią upamiętnioną w Alei Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach jest Jan Chmiel – poeta i pisarz ludowy, muzyk, autor śpiewnika „Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami”. Urodził się w 1943 roku w Bładnicach Dolnych. Od dziecka był związany z muzyką. Grał na akordeonie i klarnecie. Znany był nie tylko jako muzyk, ale również pisarz i poeta ludowy. Był miłośnikiem folkloru, tradycji Śląska Cieszyńskiego, gwary cieszyńskiej, której używał na co dzień i w swoich pracach. W gwarze napisał i wydał śpiewnik „Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami”. Był nauczycielem muzyki i dyrygentem kilku chórów. W 2002 roku otrzymał od ministra kultury odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2011 roku od władz powiatu nagrodę im. Leopolda Szersznika. 11 listopada 2013 roku miał odebrać Laur Srebrnej Cieszynianki przyznany przez radnych z rodzinnego Skoczowa. Jednak zmarł nagle 30 września tego samego roku w Strumieniu. Miał 70 lat. W swoim ostatnim koncercie uczestniczył 29 września właśnie w Zamarskach. W tym roku przypada 5. rocznica jego śmierci, a także 75. urodzin.

Po odsłonięciu gwiazdy odbyło się już 8. Zamarskie Biesiadowanie, z którym we wcześniejszych latach związany był Jan Chmiel. W minioną niedzielę na scenie wystąpili: Zespół Regionalny „Strumień” ze Strumienia, Zespół Regionalny „Niezapominajki” z Pielgrzymowic, Kapela Góralska „Wista” z Wisły oraz Męski Zespół Śpiewaczy OSP z Zamarsk.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zasługiwoł na to wyróżnienie, szkoda że nie dożył. Ino bez gwiozdy dla tych z POwski listy zdrady! Precz z ACTA2, precz z PO! Pewnie Jan Chmiel miołby to samo zdanie. No i ćwiertka za pamięć tak wielkiej postaci!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama