, sobota 19 stycznia 2019
Gdzie sacrum łączy się z profanum... Tłusty czwartek
W tłusty czwartek trzeba zjeść przynajmniej jednego! fot: kwestia smaku.plDodaj do Facebook

Gdzie sacrum łączy się z profanum... Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwany także zapustami. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i według tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest ruchomy. Jest to ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych, jako przygotowanie do Świąt Wielkanocnych, powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia i pokuty.
Najpopularniejsze potrawy tłustego czwartku to pączki i faworki, zwane chrustem.
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – nie będzie mu się wiodło.
Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogańskich. Był to dzień, w którym Rzymianie świętowali odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego nadziewanego słoniną.
Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one jednak nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama