, wtorek 23 kwietnia 2024
Gdzie sacrum łączy się z profanum... Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Wszyscy nieletni mają prawo, aby być dziećmi. fot: uchodzcy.org.pl



Dodaj do Facebook

Gdzie sacrum łączy się z profanum... Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Gdzie sacrum łączy się z profanum... Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

W kościele katolickim obchodzony jest on w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli w tym roku 15 stycznia.

Dzień ten sięga korzeniami listu "Il dolore e le preoccupazioni" ("Ból i zatroskanie"), jaki Święta Kongregacja Konsystorialna wystosowała 6 grudnia 1914 r. do włoskich biskupów diecezjalnych z prośbą o ustanowienie dorocznego dnia, który uwrażliwiałby na zjawisko migracji oraz na gromadzenie środków na dzieła duszpasterskie na rzecz emigrantów i formacji misjonarzy do pracy w tym środowisku. W następstwie tego apelu 21 lutego 1915 r. obchodzono pierwszy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
W kościele katolickim obchodzony jest on w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli w tym roku 15 stycznia.
Migracja jest we współczesnym świecie zjawiskiem szeroko rozpowszechnionym. Wielki niepokój jednak wzbudzają masowe ucieczki ludności, ponieważ wiążą się z prawdziwymi tragediami. W całym dramacie papież Franciszek zwraca uwagę na najmniejszych z małych. „Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu” to tytuł tegorocznego papieskiego orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Dzieci są grupą najbardziej narażoną, ponieważ, wchodząc w życie, są niedostrzegane i pozbawione głosu: niestabilność pozbawia je dokumentów, ukrywając je w oczach świata; nieobecność towarzyszących im dorosłych uniemożliwia, by ich głos się podniósł i był słyszalny” czytamy w orędziu. Papież przytaczając księgę Wyjścia wzywa „Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej” (Wj 22,20). Na dzień dzisiejszy niezbędne jest zapewnienie, aby w każdym kraju przybywający tam migranci i ich rodziny cieszyły się ochroną i pełnym uznaniem przysługujących im praw. Na zakończenie papież Franciszek kieruje do wszystkich gorący apel o poszukiwanie i przyjmowanie trwałych rozwiązań wskazując na przyczyny niepokojącego stanu rzeczy: wojny, łamanie praw człowieka, korupcję, ubóstwo, zaburzenia równowagi środowiska i katastrofy ekologiczne. Wszyscy nieletni maja prawo być dziećmi, dlatego kwestia migrantów nieletnich musi być poruszana i rozwiązana.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama