, sobota 19 stycznia 2019
Gdzie sacrum łączy się z profanum... Środa Popielcowa i Walentynki
Julian Fałat, Popielec fot: wikipedia.plDodaj do Facebook

Gdzie sacrum łączy się z profanum... Środa Popielcowa i Walentynki

W tym roku pierwszy dzień Wielkiego Postu przypada na 14 lutego. Czy da się pogodzić Środę Popielcową i Walentynki?

Niektórzy sceptycy w Kościele twierdzą, że to niemożliwe! Czyżby więc Popielec wykluczał miłość a miłość Popielec?! Nie wydaje mi się! Chrześcijaństwo jest przecież oparte na Miłości. Boga i bliźniego.
Dla katolików Środa Popielcowa jest dniem ścisłego postu ( jakościowego i ilościowego) i rozpoczyna czterdziestodniowy okres pokuty, a więc wystawne kolacje i tańce z całą pewnością nie wchodzą w grę, jednak miłość można okazywać sobie na wiele sposobów i na pewno składanie życzeń czy ofiarowywanie upominków jako oznak miłości i sympatii nie przeszkadza we właściwym przeżywaniu tego szczególnego dnia. Istotne będzie tu umiarkowanie.
Obchodzony od wieków dzień pokuty, ma swoje ważne miejsce w refleksji chrześcijanina nad przemijaniem. Powtarzane słowa "prochem jesteś i w proch się obrócisz" mają przypomnieć o tym, co tak naprawdę jest dla nas wartością. Dzień ten jest więc okazją do zweryfikowania, na ile miłość do Chrystus jest istotna w moim życiu zaabsorbowanym licznymi zajęciami dnia codziennego.
W niektórych parafiach zaproponowano wyjątkowe popielcowe Msze św. z modlitwą o miłość zarówno dla tych, którym jej w życiu brakuje, jak i dla tych, którzy mogą się nią cieszyć. Taka Msza odbędzie się np. w parafii Narodzenia NMP i św. Walentego w Bielsku-Białej Lipniku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama