, wtorek 11 grudnia 2018
Gdzie sacrum łączy się z profanum... Objawienie Pańskie
El Greco Pokłon trzech króli, 1568, olej na płótnie. fot: wikipedia.plDodaj do Facebook

Gdzie sacrum łączy się z profanum... Objawienie Pańskie

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Świętem Trzech Króli. W Polsce po raz ósmy jest to dzień wolny od pracy. W tym dniu ulicami kilkuset miejscowości w Polsce, m.in. w Cieszynie i Skoczowie, przejdą Orszaki Trzech Króli.

Tegoroczne hasło jubileuszowego, dziesiątego już Orszaku, brzmi „Bóg jest dla wszystkich”. Organizatorzy Fundacja Orszak Trzech Króli przypomina „...Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu”. Objawienie Pańskie przypomina wszystkim, że Bóg czeka, nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego – zawsze jest czas, aby Go odnaleźć.

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachodzie od końca IV wieku. Epifania oznacza właśnie objawienie, czyli inaczej mówiąc ukazanie się Boga człowiekowi. Jest to święto nakazane.
Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub wg innych tłumaczeń - mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego.
Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Według tradycji były nimi złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej, mirra - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz króla (złoto).
W tym dniu od XV/XVI w. w kościołach poświęca się kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym domu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery C+M+B, które w tradycji mogą oznaczać imiona Mędrców ale częściej interpretowane są jako pierwsze litery łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama