, czwartek 22 sierpnia 2019
Gdzie sacrum łączy się z profanum... „Na św. Andrzeja błyska dziewkom nadzieja”
Luca Giordano, Męczeństwo św. Andrzeja fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Gdzie sacrum łączy się z profanum... „Na św. Andrzeja błyska dziewkom nadzieja”

Gdzie sacrum łączy się z profanum... „Na św. Andrzeja błyska dziewkom nadzieja”

Krzyż św. Andrzeja otrzega o niestrzeżonych przejazdach kolejowych


Gdzie sacrum łączy się z profanum... „Na św. Andrzeja błyska dziewkom nadzieja”

Gdzie sacrum łączy się z profanum...

Czy istnieje związek między andrzejkami a św. Andrzejem Apostołem?

Święty Andrzej Apostoł z pochodzenia Żyd, pochodził z Betsaidy. Razem ze starszym bratem Piotrem trudnił się połowem ryb. Był uczniem Jana Chrzciciela i jako pierwszy nad Jordanem spotkał na swej drodze Jezusa. Gdy usłyszał wraz z bratem Chrystusowe „Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi” zostawił wszystko i poszedł. Ewangelie wspominają św. Andrzeja kilkakrotnie. Trudno jednak ustalić, co działo się z nim po Pięćdziesiątnicy. Jedni twierdzą, że ewangelizował między Dnieprem a Donem, inni że w Azji Mniejszej. Zginął śmiercią męczeńską prawdopodobnie w Achai. Wiele o św. Andrzeju mówią apokryfy. Według nich swoje nauczanie popierał cudami: uzdrawiał chorych, wypędzał złe duchy, a nawet wskrzeszał umarłych. Za co został aresztowany na rozkaz namiestnika rzymskiego w mieście Patras na Peloponezie i skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Święty przyjął ten rodzaj śmierci z wielką radością, bo dzięki temu mógł jeszcze bardziej upodobnić się do Chrystusa.

Według podania krzyż, na którym poniósł śmierć miał postać litery X, dlatego krzyż w tej postaci zwykło się nazywać "krzyżem św. Andrzeja". Tradycja podaje także czas jego śmierci. Nastąpiła ona 30 listopada ok. 65 r. po narodzeniu Chrystusa.

W kościele katolickim święty Andrzej patronuje małżeństwom, stąd wszystkie panny na wydaniu w wigilię jego święta pragnęły poznać imię przyszłego męża. Święty był również uważany za orędownika dziewczęcych modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia.

Z reguły na św. Andrzeja kończy się rok kościelny, a z Adwentem zaczyna nowy, „andrzejki” symbolizowały więc dla dziewcząt nadchodzące „nowe”, czyli zmiany.

W Polsce kult św. Andrzeja jest bardzo żywy. Ku jego czci wystawiono 121 kościołów i kaplic. Najstarszy z nich to kościół romański w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Na terenie diecezji bielsko - żywieckiej znajdują się dwa: w Gilowicach i Osieku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama