, niedziela 9 sierpnia 2020
"Franciszek Świder i jego dzieło" w setną rocznicę urodzin artysty
Wystawę, poświęconą twórczości artysty, można zobaczyć do 4 grudnia. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

"Franciszek Świder i jego dzieło" w setną rocznicę urodzin artysty

Barbara Śliż
"Franciszek Świder i jego dzieło" w setną rocznicę urodzin artysty

Dużą część wystawy stanowią portrety rodziny artysty. fot. Barbara Śliż


"Franciszek Świder i jego dzieło" w setną rocznicę urodzin artysty

- Po wojnie teść nie mógł malować, dlatego chodził ze swoim szkicownikiem, w którym rysował ludzi, a potem tworzył z tego rzeźby - karykatury - mówi Emilia Świder, synowa artysty. fot. Barbara Śliż

Człowiek niezwykły. Pracowity, prostolinijny, nikomu nie potrafił odmówić pomocy. Szczery, pełen pozytywnej energii, obdarzony niesamowitym talentem. Franciszek Świder, bo o nim mowa, doczekał się pierwszej polskiej wystawy, której koordynatorką została Irena Adamczyk - kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Malarz, rzeźbiarz i grafik akademicki Franciszek Świder należy do czołówki artystów pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego. Jego prace znajdują się w licznych instytucjach muzealnych, ale przede wszystkim w prywatnych kolekcjach rodziny. Zdobią także miejsca publiczne. Wszechstronny talent pozwolił mu korzystać w swojej twórczości z różnorodnych technik artystycznych. Wielu krytyków porównuje twórczość Franciszka Świdra do artystów młodej polski. Stawia go na równi z Wyspiańskim.

- Śmiem twierdzić, że artysta jest jednym z najlepszych, najbardziej profesjonalnych malarzy pochodzących z tego terenu działających w XX wieku. Za pewne inaczej potoczyłyby się jego losy, gdyby pozostał w Pradze, gdyby nie wrócił do rodzinnej Karwiny. Wtedy oglądalibyśmy jego prace na słynnych światowych wystawach - mówi Irena Adamczyk.

Wystawa jest kontynuacją rozpoczętej 14 lipca 2011 r. w Sali Wystaw Muzeum Těšínska przy Rynku Masaryka w Karwinie prezentacji prac Franciszka Świdra. Nie pokazuje ona jednak całej twórczości artysty. - Mamy przede wszystkim malarstwo olejne i akwarele, kilka grafik i rzeźb - karykatur. Absolutnie nie jest to cała twórczość, bo Świder był bardzo płodnym artystą. Zajmował się sztuką monumentalną, malarstwem ściennym, robił pomniki nagrobne, był twórcą witraży - komentuje Adamczyk.

Jedną z ostatnich pracy Franciszka Świdra jest odkryte na nowo malowidło w szkole w Suchej, które w czasie wojny zostało zamalowane. Pod koniec życia artyście udało się go odrestaurować tymi samymi farbami, którymi malował pierwszy raz. Farby do dziś są w posiadaniu rodziny, a część z nich można zobaczyć na cieszyńskiej wystawie.

W muzeum można zobaczyć głównie wcześniejsze pracy artysty. Ostatnia pochodzi z lat 70-tych, większość jednak to twórczość przedwojenna. Dużą grupę stanowią pejzaże, jego piękne akwarelowe lasy. Prezentowana jest także martwa natura, sceny rodzajowe i portrety. Wystawa zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty czynna będzie do 4 grudnia 2011.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama