, sobota 4 lipca 2020
„Fragmenty” – wystawa Andrzeja Baturo
Jedyną niezagrabioną jeszcze dziedziną jest fotoreportaż. To już trudna i czasochłonna sztuka, z którą niewielu jest w stanie się zmierzyć. Andrzej Baturo tą niezwykłą zdolność posiadał. fot: UMDodaj do Facebook

„Fragmenty” – wystawa Andrzeja Baturo

UM
„Fragmenty” – wystawa Andrzeja Baturo


„Fragmenty” – wystawa Andrzeja Baturo

Każdy kto choć trochę interesuje się fotografią, wie kim był Andrzej Baturo. Tych którzy o twórczości tego bielskiego artysty nie słyszeli, zachęcamy do odwiedzenia wystawy fotografii w Galerii Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Fotografia stała się dzisiaj sztuką powszechnie znaną, a fotografem bądź nawet artystą nazywa siebie wielu. Dzisiaj ogólnodostępny sprzęt, aparaty fotograficzne w telefonach, czy kursy sprawiają, że jest to zajęcie bardzo spopularyzowane. Zdjęcia wrzucane w program do poprawy jakości latają później w przestrzeni internetowej. Stajemy się więc odtwórcami tego co było, co już widzieliśmy, ujęć które niewiele wnoszą do naszego życia, a na pewno nie wywołują emocji. Jedyną niezagrabioną jeszcze dziedziną jest fotoreportaż. To już trudna i czasochłonna sztuka, z którą niewielu jest w stanie się zmierzyć. Andrzej Baturo tą niezwykłą zdolność posiadał. W małych fragmentach serii możemy zobaczyć to, czego normalnie nigdy byśmy nie dostrzegli. „Pijana Polska”, „ Zostać żołnierzem” czy „Izba wytrzeźwień” są namacalną pamiątką absurdu, poprzedniego systemu. Artysta uchwycił na zdjęciach sytuacje, które budzą dość skrajne uczucia. Jednych rozbawią, a innych z pewnością zasmucą. Baturo pokazał wielką głupotę w przedmiotowym traktowaniu obywatela, której mówił zdecydowane „Nie”. Dość jaskrawo przedstawia to w serii zdjęć „Zostać żołnierzem”. Obserwujemy historię, która ma swój początek i zakończenie. To historia młodych chłopców od początku poboru i komisji wojskowej do zakończenia służby. Dzięki temu fotograf przedstawił przede wszystkim historię nie tylko ludzi ale, otaczających PRL- owych realiów. Seria z pewnością była czasochłonna i ukazuje wytrwałość twórcy, ale udowadnia też, jak często myślimy pojedynczymi obrazami, które z czasem stają się wyrwanymi z kontekstu sytuacjami. Kiedyś reportaż nie miał szans zawisnąć na ścianach muzealnych galerii. Dzisiaj dzięki takim fotografom jak Andrzej Baturo stały się artystycznym obrazem świata, obrazem, który z pewnością wywołuje sporo emocji.

Andrzej Baturo – (ur. 16 maja 1940 w Wilnie, zm. 9 czerwca 2017 w Bielsku-Białej[1]) – polski fotograf, działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, wydawca.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii. Fundator i prezes Fundacji Centrum Fotografii. Jeden z organizatorów FotoArtFestivalu i jego dyrektor generalny. Współwłaściciel Wydawnictwa Baturo oraz kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej.

W latach 60. był jednym z założycieli Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego w Olsztynie oraz dziennikarzem „Głosu Olsztyńskiego”.

W latach 70. pracował w Warszawie jako fotoreporter prasowy: „Na Przełaj”, „Razem”, „itd.”, „Polityka”. Dwukrotnie zdobył tytuł Fotoreportera Roku, kilkakrotnie był laureatem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Uczestniczył w wystawie World Press Photo w Hadze. Pełnił funkcje Sekretarza Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie oraz Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Założył w Bielsku-Białej Delegaturę Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez wiele lat był w Zarządzie Delegatury.

W latach 80. i 90. był organizatorem i komisarzem generalnym I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej, wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę po tygodniu. Był komisarzem i jednym z autorów wystawy pt. Strajk na Podbeskidziu. Wystawę cenzura zamknęła po ośmiu dniach. Utworzył i prowadził przez 10 lat Bielską Galerię Fotografii. Utworzył w Bielsku-Białej Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików. Kilkakrotnie był prezesem Okręgu, przez wiele lat był w jego Zarządzie. Na krótko zajął się fotografią reklamową i górską. Zorganizował II Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej oraz dużą wystawę Polskiej Fotografii Górskiej w Antibes we Francji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama