, wtorek 23 kwietnia 2024
Film i przewodnik promują Śląsk Cieszyński na weekend
Nasz region ma wiele do zaoferowania turystom, którzy nas odwiedzają. fot: AK



Dodaj do Facebook

Film i przewodnik promują Śląsk Cieszyński na weekend

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Film i przewodnik promują Śląsk Cieszyński na weekend

Pozytywne w filmie są wypowiedzi przypadkowo spotkanych turystów i przechodniów, którzy mówią na temat Śląska Cieszyńskiego. fot. AK

Po ilu sekundach przełączamy program, jeśli nic nas nie zainteresuje? Po jakim czasie wyłączamy film, albo zamykamy stronę w Internecie, jeśli nic nie zwróci naszej uwagi? Nie ma gmin bez szans na promocję, trzeba tylko mieć dobry pomysł i lidera, który wszystkim pokieruje. Liderów mamy wielu, ale czy 60-cio minutowy film, to dobry pomysł, by promować Śląsk Cieszyński?

W ramach wspólnego projektu Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Regionalnej Rady Rozwoju i Współpracy z siedzibą w Trzyńcu powstał film, który ma na celu promować Śląsk Cieszyński po obu stronach Olzy, oraz dwujęzyczny przewodnik turystyczny ukazujący różnorodność atrakcji, które można zobaczyć w dwa weekendy na Śląsku Cieszyńskim.

- Naszym celem jest przede wszystkim zachęcenie odwiedzających turystów do zobaczenia czegoś ciekawego na terenie Śląska Cieszyńskiego, po obu stronach Olzy. Granic nie ma. Nie stanowią kłopotu. Można być w każdym miejscu i korzystać z uroku tej ziemi. Film ma zachęcać, a przewodnik, który posiada informacje techniczne - służyć tym, którzy już tu będą - mówi Marcin Ślęk ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie, polskiego partnera unijnego projektu.

Film stworzony w ramach projektu, to kolejna tego typu realizacja na naszym terenie, która ma ukazywać piękno naszego regionu. Czym wyróżnia się ten stworzony przez Starostwo Powiatowe? Trwający w sumie 60 minut materiał filmowy został podzielony na trzy części, osobno pokazujący "piękno natury", "atrakcje Śląska Cieszyńskiego" oraz "atrakcje z przeszłości". Mimo to i tak może być on "nie do przejścia". Być może obejrzą go mieszkańcy, którzy będą ciekawi jak wygląda region, w którym żyją, jednak już nie tak oczywiste jest to, czy planujący wizytę na Śląsku Cieszyńskim turysta, będzie miał czas i ochotę żeby zobaczyć tak długi materiał. Inna sprawa, iż trudno mu będzie wejść w posiadanie takiego filmu poza granicami naszego powiatu. Powielony na płytach DVD materiał wideo, będzie bowiem dostarczony do punktów informacji turystycznej w naszym regionie i to one w głównej mierze zajmą się jego dystrybucją.

Podczas podsumowania projektu i promocji przewodnika i filmu w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, nasze wątpliwości poparła po części przedstawicielka firmy, która realizowała film: - W projekcie zostało upchnięte moc atrakcji, co stwarzało początkowo problem. Teraz na topie są filmy promocyjne, krótkie, dynamiczne. My musieliśmy stworzyć coś, co ma 60 min, dlatego wyszliśmy z założenia, że jak będzie to 60 min. w jednym ciągu, ktoś wpadnie w głęboki sen - mówiła z uśmiechem Mariola Lech, tłumacząc powód dla którego zamówiony materiał został podzielony na trzy części.

Uzupełnieniem filmu stał się przewodnik turystyczny, który mimo, iż adresowany do ludzi w każdym wieku, osobom starszym i niedowidzącym może sprawić trudności w odczytaniu drobnego druku. Na kilkudziesięciu, bogato ilustrowanych fotografiami stronach, podzielonego na dwie części (polską i czeską) przewodnika znajdują się propozycje wycieczek, opisy atrakcji turystycznych, zabytków, a także miejsc, w których można skosztować regionalnych potraw. Z założenia przewodnik ma zachęcić turystów do opracowania własnego planu weekendowej wycieczki z uwzględnieniem wspomnianych atrakcji. Nasz region ma bowiem wiele do zaoferowania turystom, którzy nas odwiedzają. Problemem jest jednak często nadmiar informacji, dlatego autor przewodnika stworzył go w taki sposób, aby zobaczyć najważniejsze miejsca Śląska Cieszyńskiego.

- Wyselekcjonowałem rzeczy, które są interesujące z perspektywy turysty, który tu przyjeżdża. Założyłem sobie, aby pokazać różnorodność atrakcji. Nie skupiłem się tylko na zabytkach architektury, ale również pokazałem trochę natury, kuchnię. Założyłem również, aby wszystko było możliwe do zrealizowania w taki weekend - przyznaje Michał Kowalski, autor tekstu do przewodnika, który dodaje, że osiągnięcie celu było możliwe dzięki temu, że nie jest on z Cieszyna. Cały przewodnik to ok. 87 atrakcji. Każdego dnia turysta pokonać musi odległości ok. 70 km.

Fragmenty nowego filmu "Cieszyńskie na weekend":

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

promocja Cieszyna na weekend. Zastanawiam się, dlaczego tylko na weekend, czyżby w tygodniu, nie było tutaj turystów. Przecież, pamiętam jak w pytaniach do burmistrza, Pan Burmistrz Ficek powiedział, (na stwierdzenie, że w Cieszynie nie ma turystów), że przez okno widzi pełno turystów na rynku. To gdzie oni są? Tak nagle znikli?, czy może widział to co chciał widzieć i mówił to co chciał powiedzieć.

a mnie się te filmy podobają, są dość długie ale to nie problem przeskoczyć do tego co się chce zobaczyć na komputerze. Malkontenci zawsze się znajdą.

Ale wiocha. Szczerze mówiąc, jak miałbym się wybrać w Cieszyńskie (nawiasem mówiac, co to w ogóle oznacza to "CIeszyńskie"? ni to ziemia, ni powiat), to po tym filmie bym zrezygnował... Bylejakość w wykonaniu poraża. Nudy, nudy i jeszcze raz nudy... Wykonawca nie miał żadnego pomysłu na realizację. Taniej byłoby zrobić zdjęcia plenerów, a byłoby to bardziej atrakcyjne.

na Oskara to raczej większych szans nie ma. właśnie jestem w trakcie "łobglądania". irytująca muzyczka, przypadkowe treści.... bez pojęcia robione. wysiadam.

Panie Grobelny, pan musi do lekarza, to groźne .....

dobry film za dobrą cenę

50tys za taki film to przeciętna cena, podobnie jak jego treść.

ILE?! 50 TYSIĘCY?! PROSZĘ PAŃSTWA, KŁANIA NAM SIĘ DRUGI SKOCZÓW...

Podbeskidzie - bardzo ładna, umocowana tradycją nazwa...

Dla zainteresowanych: ten film kosztował 50 tys. zł :):):)

Widzę, że z promocją starostwo leży zupełnie jak miasto Cieszyn czy Ustroń - dlaczego pracują tam nieodpowiednie osoby? Odpowiedź prosta - kolesiostwo. I tego efektem są takie żenujące próby promocji. Nie wspominając o błędach merytorycznych, ortograficznych. Wg. mnie za takie coś powinny polecieć głowy, bo nie oszukujmy się - promocja dla cieszyńskiego - jest szalenie ważna. Niestety u nas prowadzona jest przez nieudaczników w sposób nieudolny.

to je żenada!!!! Kto wytrzyma 60 minut?

Film masakryczny. Umarłem po minucie

film zatem, do poprawki...

O Matko! Film promuje Śląsk Cieszyński a w 00:36 sek. filmu pan z Warszawy mówi o Podbeskidziu.

00:41 Pada określenie Podbeskidzie. Lokalni patrioci pełną gębą w tym starostwie.

Nie rozumiem autorow komentarza do filmu. Dlaczego raz mówi Mosty koło Jablonkowa w polskim brzmieniu a innym razem Komorni Lhotka skoro polskim odpowiednikiem tej nazwy jest Ligotka Kameralna. Mam osobiście wątpliwosci czy Hawierzów jest miastem Sląska Cieszyńskiego- sądzę ,że jedynie takie miejscowości jak Błędowice oraz Szumberg właczone do Hawierzowa. Za rzeką Lucziną kończył się Sląsk Cieszyński.

Żeby film odpowiadał celom, dla których został zrobiony, należy zmienić nazwę regionu na Ślęk Cieszyński.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama