, piątek 21 luty 2020
Festiwal Teatralny ze świetnymi koncertami
Podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”, obok znakomitych spektakli teatralnych, odbywać się będą niemniej ciekawe koncerty. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Festiwal Teatralny ze świetnymi koncertami

DR
Podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”, obok znakomitych spektakli teatralnych, odbywać się będą niemniej ciekawe koncerty. Do Cieszyna przyjedzie m.in. zespół Tulia, który w ostatnim czasie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji w Tel Awiwie. Polecamy również koncert Doroty Barovej.

Zespół Tulia został założony w 2017 roku i bardzo szybko zyskał popularność, głównie dzięki świetnym folkowym coverom utworów „Nieznajomy” Dawida Podsiadły i „Enjoy the silence” zespołu Depeche Mode. Dziewczyny z Tulii to laureatki konkursu „Premier” 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2018) i zdobywczynie nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za debiut roku 2019. W ubiegłym tygodniu zespół reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji. Pomimo tego, że Tulia pożegnała się z Eurowizją na etapie półfinałów, a do finału zabrakło naprawę niewiele, występ Tuli zgarnął wiele pozytywnych komentarzy zza granicy. Teraz dziewczyny otwierają sezon koncertowy i zapraszają na bezpośrednie spotkanie z ich muzyką.

- Żywy dźwięk, żywa emocja - to coś, czego nie dotkniemy w telewizji, a co chcemy Wam dawać dopóki będziemy razem. Mamy dla Was cudowne niespodzianki, które już czekają, by je wypuścić! Jedna mała iskra staje się płomieniem. Do usłyszenia #tulimy – napisały członkinie zespołu na swoim profilu na Facebooku.

Na trasie zespołu znalazł się również Cieszyn, koncert odbędzie się w Teatrze im. A. Mickiewicza 7 czerwca, o godz. 17.00. Bilety można zakupić TUTAJ.

Warto również zwrócić uwagę na koncert Doroty Barovej – czeskiej wiolonczelistki i wokalistki o aksamitnym głosie. Urodziła się w Trzyńcu, ukończyła konserwatorium w Ostrawie. Zyskała popularność jako członkini zespołów takich jak Tara Fuki, Vertigo Quintet, Tugriki, Aneta Langerová Band i współpracowniczka takich artystów, jak Josef Ostřanský (Kuzmich Orchestra), Lenka Dusilová, Beata Hlavenková i wielu innych. Za muzykę do spektaklu Dům Hluchého (Dorota Barová a Zdeněk Kluka) w 2003 roku została nominowana od nagrody Thalia. W 2006 roku skomponowała i nagrała muzykę do filmu Marta (reż. Marta Nováková).

Wydana we wrześniu 2018 roku pierwsza solowa płyta Barovéj – Iluzja – przyniosła jej nominację do prestiżowych czeskich nagród muzycznych, Anděl i Jantar. I ostatecznie Anděla 2019 w kategorii Jazzowy Album Roku. Płytę nagrała ze znanymi czeskimi muzykami, gitarzystą Miroslavem Chyšką (Illustratosphere, JAR, Die El.Eleffant!) i basistą Jakubem Vejnarem (Muff, November 2nd etc.).

Teksty wszystkich utworów na płycie są po polsku. Dorota jest autorką czterech; cztery teksty napisała Teresa Drozda, publicystki muzycznej i miłośniczki kultury czeskiej, pozostałe dwie piosenki powstały do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ulubionego poety artystki. Barová jest też kompozytorką niemal wszystkich utworów na płycie – jedną piosenkę skomponowała pianistka i kompozytorka Beata Hlavenkova (do słów Doroty).

Koncert Doroty Barovej odbędzie się na Dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego, 2 czerwca o godz. 18.00.
Obowiązuje rezerwacja miejsc, można jej dokonać na stronie: https://borderfestival.eu/pl/program-2019/info/dorota-barova/.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama