, wtorek 23 kwietnia 2024
Echa wystawy: Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości
Pomysłodawcą i autorem koncepcji wystawy był dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, a za jej opracowanie merytoryczne odpowiadał Wojciech Święs. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Echa wystawy: Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości

Echa wystawy: Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości


Echa wystawy: Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości

Do ubiegłego piątku gościła na cieszyńskim Rynku wystawa plenerowa "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości", przygotowana przez Książnicę Cieszyńską w ramach Obchodów 100-lecia Wymarszu Legionu Śląskiego. W przyszłym roku ekspozycja będzie prawdopodobnie prezentowana w innych miejscowościach regionu, tymczasem jej pożegnanie z Rynkiem jest dobrą okazją do zebrania i przedstawienia najciekawszych akcentów jej towarzyszących.

I tak w celu obejrzenia ekspozycji, do Cieszyna przybyła z Anglii trójka dzieci majora Adolfa Pilcha, nazywanego "najsłynniejszym partyzantem drugiej wojny światowej". Była to ich pierwsza wizyta w ojczyźnie rodziców od kilkunastu lat. Efektem spotkania z autorem wystawy było postanowienie o zintensyfikowaniu współpracy, która w niedalekiej przyszłości ma przysłużyć się m.in. opracowaniu możliwie wyczerpującego biogramu żony mjr. Adolfa Pilcha - Ewy z d. Mrózek, wybitnej działaczki konspiracyjnej czasów drugiej wojny światowej z Wędryni.

Warto przy tym wspomnieć, że w toku przygotowywania wystawy, nawiązana została również perspektywiczna współpraca z Piotrem Szalszą, który pracuje nad filmem dokumentalnym o tragedii wiedeńskiej komórki grupy wywiadowczej AK "Stragan", w skład której wchodzili w większości mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego (m.in. właśnie Ewa Mrózek).

Sygnały na temat wystawy, a z czasem jej cyfrowa wersja i fotoreportaże z wernisażu, dotarły także do rodzin kilku bohaterów prezentowanych na ekspozycji, zamieszkujących odległe zakątki kuli ziemskiej - m.in. do Argentyny, gdzie żyją potomkowie asa lotnictwa, majora Pawła Niemca z Cieszyna oraz Kanady, gdzie żyją potomkowie szefa siatki wywiadowczej AK "Lido", kapitana Karola Emeryka Błaszczyka z Bogumina.

Już po wernisażu udało się nawiązać kontakt z kolejnymi rodzinami przedstawionych na wystawie postaci. Poza krewnymi wspomnianego kpt. Błaszczyka, po kilku miesiącach z autorem wystawy skontaktował się wnuk kapitana Jerzego Szczurka, twórcy polskiej milicji na Śląsku Cieszyńskim. Jego archiwum, przypuszczalnie zawierające bardzo cenne materiały, znajduje się aktualnie w odległym Toruniu w prywatnej kolekcji. Niebawem jednak trafi w kopiach do zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

Niestety, o podobnym szczęściu nie można mówić w przypadku rodziny pułkownika Ludwika Zycha, który spoczywa na starym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Tej zasłużonej postaci jest szczególnie żal, gdyż do tej pory jej biografia została opracowana w bardzo nikłym stopniu, a - jak się wydaje - mogłaby stanowić kanwę dla scenariusza filmowego (Zych miał być np. siedmiokrotnie wyprowadzany na egzekucję - bliższe szczegóły nie są znane). Jedyną możliwością nawiązania kontaktu z rodziną, było pozostawienie zabezpieczonego listu na grobie urodzonego w Rychwałdzie oficera. Nieocenioną przysługę organizatorom wyświadczyła w tej kwestii Barbara Michejda-Pinno (notabene córka innego z bohaterów wystawy - kapitana Władysława Michejdy). List niestety pozostał bez odpowiedzi...

Na koniec można dodać, że zainteresowanie nagraniem reportażu o najmłodszym cieszyńskim legioniście, niespełna 14-letnim w momencie zaciągu Rudolfie Halamie, wyraziła wstępnie jedna z regionalnych rozgłośni radiowych. Co ciekawe, mowa o rozgłośni... czeskiej.

Zbieranie materiałów na temat prezentowanych na ekspozycji postaci cały czas jest w toku. W biografiach najbardziej zasłużonych dla walki o niepodległość Polski cieszyniaków jest jeszcze wiele białych plam. Organizatorzy mają nadzieję na dalsze, sukcesywne pozyskiwanie informacji i publikowanie uzupełnionych opracowań. Wszelkie materiały zebrane na użytek wystawy są też do wglądu i dyspozycji wszystkich zainteresowanych osób.

Co tyczy się przyszłych losów ekspozycji, w przyszłym roku będzie prawdopodobnie prezentowana w innych miejscowościach regionu. Już teraz wiadomo, że na jesień 2015 r. zawita do Istebnej, gdzie przygotowywane są uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci Jana Łyska. Niezależnie od tego, w najbliższej przyszłości w internecie zostanie opublikowana jej wersja cyfrowa, którą na własnym komputerze obejrzeć będzie mógł każdy zainteresowany. Z zewnątrz wyszła też inicjatywa, żeby napisać projekt na wydanie wystawy w formie obszernej ulotki (w odpowiednio dużym nakładzie). Nie można wykluczyć możliwości, że organizator będzie się w przyszłości starał o wydanie publikacji książkowej opartej na materiałach zebranych do ekspozycji - chyba trudno wyobrazić sobie lepszy temat na bogato ilustrowany album.

Korzystając z okazji, organizator pragnie jeszcze raz serdecznie podziękować osobom, bez zaangażowania których wystawa "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości" nie mogłaby powstać. Mowa tu zwłaszcza o członkach rodzin bohaterów ekspozycji: śp. Hildegardzie Marii Babińskiej, Helenie Chraścinie, Ewie Cieślar, Annie Martles, Barbarze Michejdzie-Pinno, Halinie i Władysławowi Nadarzyńskim, Helenie i Pawłowi Pilchom, Irenie Pilch, Danucie Sikorze, Annie Szczypce-Rusz, Nelly Tomaszek, Joannie Walaszek, Alojzemu Adameckiemu, Wiesławowi Barteczkowi i Janowi Skřivankowi. Organizator dziękuje również wszystkim innym osobom, które wspomogły przygotowania ekspozycji materiałami czy konsultacją merytoryczną. Wystawa "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości" została sfinansowana przez Miasto Cieszyn. Pomysłodawcą i autorem koncepcji wystawy był dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, a za jej opracowanie merytoryczne odpowiadał Wojciech Święs.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dobra robota! Dzięki.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama