, wtorek 28 stycznia 2020
Dzień Seniora w Cieszynie - mocne i słabe strony
Wydarzenie zorganizowały Spółdzielnia Mieszkaniowa Cieszynianka, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Cieszyńska Rada Seniorów oraz Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Dzień Seniora w Cieszynie - mocne i słabe strony

F.J.DRAL
Dzień Seniora w Cieszynie - mocne i słabe strony

Zdjęcia F.J. Dral

28 września w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji na Banotówce w Cieszynie odbyła się 2. edycja Otwartego Dnia Seniora. Niektóre punkty programu cieszyły się większym, a inne mniejszym wzięciem.

Wydarzenie zorganizowały Spółdzielnia Mieszkaniowa Cieszynianka, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Cieszyńska Rada Seniorów oraz Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka. W programie znalazły się zajęcia o tematyce: joga dobra dla seniora, zdrowie to czysta przyjemność, zdrowa kuchnia i bezpieczny Cieszyn. Całość uświetnił występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.

Zgodnie z programem imprezę rozpoczęły ćwiczenia jogi, które poprowadził Damian Krzempek. Gimnastyka cieszyła się wielkim powodzeniem, bo sala przeznaczona na ćwiczenia okazała się za mała i dodatkowo musiano udostępnić scenę.

Następnie Aleksander Wojtasik z Centrum Kultury i Sztuki "Mandala" w ekspresyjny sposób zaprezentował wykład "Zdrowa kuchnia". Wykład połączony był z warsztatami, a ilość wypowiedzianych słów podczas tej prezentacji można by było porównać do serii karabinu maszynowego. Poza tym cały wykład uzupełniany był sugestywną mową ciała prowadzącego, a także sprawnym i błyskawicznym operowaniem przyrządami kuchennymi na jego przenośnej kuchni. Wykład wzbudził duże zainteresowanie tym bardziej, że wszystkie potrawy spod ręki prowadzącego były udane, co zobrazowały puste talerze po zakończeniu warsztatów.

W między czasie zainteresowani seniorzy mogli zbadać zawartość cukru w organizmie, określić współczynnik BMI (czyli stosunek masy ciała do wzrostu), a także procent tłuszczu w ciele.

W jednym z końcowych wydarzeń, czyli debacie "Bezpieczny Cieszyn - Bezpieczny Senior" wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji miasta Cieszyna dbających o bezpieczeństwo mieszkańców. I tak w kolejności swymi uwagami z zebranym audytorium dzielili się: burmistrz miasta oraz przedstawiciele policji, sanepidu, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej. Każdy z zaproszonych gości przedstawił problematykę bezpiecznego miasta i osiągnięcia poszczególnych służb w tym zakresie.

W podsumowaniu 2. edycji Otwartego Dnia Seniora można postawić wysokie oceny ćwiczeniom jogi oraz warsztatom zdrowej kuchni, natomiast spotkanie ze służbami wypadło przeciętnie, a nawet miernie, ponieważ liczba słuchaczy była prawie równa liczbie zaproszonych gości. Zdecydowanie zawiódł tu brak wystarczającej informacji i rozpropagowywania imprezy wśród seniorów naszego miasta. Organizatorzy na przyszłość powinni spróbować inaczej dotrzeć do tej grupy społecznej, tak aby wysiłek w organizację tych spotkań został nagrodzony większą liczbą uczestników.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

mieszkam blisko a ....przeoczyłem...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama