, wtorek 2 czerwca 2020
Dzień niepodległości 11 listopada w Cieszynie
Dzień Niepodległości 11 listopada w Cieszynie fot: FJDDodaj do Facebook

Dzień niepodległości 11 listopada w Cieszynie

F.J DRAL
Dzień Niepodległości 11 listopada w Cieszynie

Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się o godz.10.00 nabożeństwem ekumenicznym w intencji ojczyzny w Kościele Jezusowym. Odśpiewanie hymnu dało początek manifestacji patriotycznej na placu Wolności, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości i pomnikiem Pawła Stalmacha. Następnie w uroczystym pochodzie w asyście orkiestry świętujący przeszli na rynek, gdzie burmistrz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Złożono również kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. Obchody zakończyły się pod pomnikiem Legionistów odśpiewaniem "Roty". Barw całej uroczystości dodały występy mażoretek "Cieszyńskie Gwiazdeczki".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Polsce obchody Narodowego Święta Niepodległości zostały ustanowione na dzień 11 listopada, w którym to Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Jest to data umowna, wybrana przez rząd Sanacyjny w II Rzeczypospolitej jako pamiątka odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że aby Rada Regencyjna mogła przekazać władzę Piłsudskiemu, to logicznie rzecz biorąc, musiała najpierw ją mieć! To reżim sanacyjny za pośrednictwem oświaty i Polskiego Radia, które trzymał w garści, a także daleko idącej cenzury prasy, wykreował dzień 11 listopada na Narodowe Święto Niepodległości. Formalnie niepodległość Królewstwa Polskiego została ogłoszona 7 października, kiedy Rada Regencyjna wydała odpowiedni dekret. Z tego właśnie powodu, wbrew sanacyjnej propagandzie, Marsz Wolności i Suwerenności środowisko wolnościowe organizuje w okolicach dnia 7 października, czyli w dniu rzeczywistego odzyskania niepodległości.

Rada Regencyjna 7 października 1918 roku ogłosiła niepodległość Polski powołując się na 14 punktów Wilsona zaakceptowanych kilka dni wcześniej przez państwa centralne jako podstawa rokowań pokojowych.

25 października powołano rząd Józefa Świeżyńskiego, który jako pierwszy nie starał się o akceptację władz okupacyjnych niemieckich i austro-węgierskich.

28 października Rada Regencyjna powołała gen. Tadeusza Rozwadowskiego, wcześniej nieoficjalnego doradcę RR, na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generał niezwłocznie przystąpił do organizacji Sztabu Generalnego i Ministerstwa Spraw Wojskowych.

## Osiągnięcia Rady Regencyjnej: ##

Ogłosiła niepodległość Królestwa Polskiego;

Opracowała i wydała szereg aktów prawnych, które stanowiły następnie część porządku prawnego II Rzeczypospolitej;

Rozpoczęła ogłaszanie powyższych aktów w Dzienniku Ustaw (Dzienniku Praw Królestwa Polskiego) oraz Monitora Polskiego, wydawanych nieprzerwanie do czasów współczesnych;

Utworzyła zalążek służby zagranicznej, poprzez ustanowienie przedstawicielstw w państwach centralnych i krajach neutralnych oraz na terenie Rosji;

Stworzyła prawne i organizacyjne podwaliny dla zorganizowania Wojska Polskiego, m.in. poprzez utworzenie urzędu Szefa Sztabu WP oraz uchwalenie tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.

Pan to zawsze musi jednak, jak łysy warkoczem o kant kuli.....ale jak Panu tak dobrze w życiu...tylko ludziom Pan nie przeszkadzaj....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama