, sobota 20 kwietnia 2024
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie
Centralne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywają się w Warszawie, ale praktycznie każde miasto w kraju organizuje wydarzenia poświęcone tej tematyce.  fot: BŚ



Dodaj do Facebook

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie

Uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych uczestniczyli w koncercie charytatywnym. fot. www.zpswr.pl


Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie

"Nasza godność Twoja godność" pod takim hasłem wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie bawili się 11 maja na cieszyńskim rynku. fot. Maciej Kłek

Przypadający w maju Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to okazje do rozmów na temat niepełnosprawności. W Cieszynie zorganizowano kilka ważnych imprez poświęconych tej tematyce.

Na co dzień osoby niepełnosprawne borykają się z wieloma problemami. Często bariery architektoniczne są dla nich najmniejszą przeszkodą. Bywa i tak, że zostają odtrąceni przez drugiego, w pełni zdrowego sprawnego człowieka, który z niechęcią patrzy na niepełnosprawnych. Szczęśliwie świadomość na temat niepełnosprawności zmienia się w Polsce na lepsze. Coraz częściej i głośniej mówi się o różnych dysfunkcjach, przewlekłych chorobach, zaburzeniach co przekłada się na lepsze traktowanie osób niepełnosprawnych. Jedną z okazji do mówienia o niepełnosprawności są Dni Godności.

Centralne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywają się w Warszawie, ale praktycznie każde miasto w kraju organizuje wydarzenia poświęcone tej tematyce. Wiele organizacji i instytucji skupiło się na realizacji tej idei. "Nasza godność Twoja godność", pod takim hasłem wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie bawili się 11 maja na cieszyńskim rynku. Z kolei 14 maja uczniowie cieszyńskiego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych uczestniczyli w przygotowanym przez Uniwersytet Śląski - wydział w Cieszynie Dniu Godności pod hasłem "Piraci na pokładzie U.Ś. Cieszyn". Z kolei 30 maja ci sami uczniowie, wolontariusze-studenci oraz pozostali chętni mieli okazję uczestniczyć w I Charytatywnym Koncercie "Wyśpiewajmy Marzenia", podczas którego zaprezentowali własny program - samodzielnie przygotowany, a także zagrał dla nich zespół Golec uOrkiestra.

Dni Godności mają uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawność nie jest tematem tabu, że może ona dotknąć każdego człowieka, w każdej chwili jego życia. Należy uświadamiać, że niepełnosprawni, czy to fizycznie, czy intelektualnie mają takie same prawa, jak zdrowe i sprawne osoby. Mogą funkcjonować w tym samym obszarze, ale trzeba im w tym trochę pomóc.

- Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak kruche jest ludzkie życie i zdrowie. W dzisiejszym, zabieganym świecie, kiedy załatwiamy milion spraw nie zdajemy sobie sprawy z tego, że choroba, nieszczęśliwy wypadek może doprowadzić do tego, że staniemy się osobami niepełnosprawnymi. Nagle, w ciągu kilku chwil, możemy stać się osobą nie potrafiącą wykonać samodzielnie dotychczasowych samodzielnych czynności bez pomocy drugiej osoby - komentuje mgr Ilona Fajfer-Kruczek z cieszyńskiej uczelni. - Dlatego nie powinno dzielić się ludzi na pełnosprawnych i niepełnosprawnych, bo godność dotyczy jednej i drugiej grupy jest właściwa każdemu - dodaje.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie aktywnie biorą udział w projekcie "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych", którego partnerami są Uniwersytet Śląski (Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji) i Śląski Uniwersytet w Opawie (Wydział w Karwinie). Wraz z pracownikami akademickimi młodzież współprowadziła dotychczas cykle warsztatów w trzech szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Cieszyna. Ponadto zorganizowała także Dzień Godności łączący się połączony z tradycyjną studencką imprezą - Cieszynaliami, której tematem przewodnim była zabawa piracka. - Podjęliśmy współpracę z innymi instytucjami, by ten dzień stał się dniem integracyjnym, chcieliśmy przeprowadzić go w formie zabawy dla osób niepełnosprawnych, by przy okazji sprawdzając swój warsztat, ale przede wszystkim, by dobrze się wspólnie bawić. Chcieliśmy pokazać, że Uniwersytet Śląski jest otwarty i gotowy także na przyjęcie gości z zewnątrz - mówiła koordynator przedsięwzięcia mgr Ilona Fajfer-Kruczek.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fajnie, fajnie, chyba nie chodzi o to żeby się kłócić "kto ma gorzej"? Każdemu należy się ludzkie podejście. Zgadzam się z nauczycielką, która wypowiada się w tym tekście, nie zdajemy sobie sprawy ze swoich możliwości dopóki jesteśmy zdrowi.

Zwykły mieszkaniec ma dwie zdrowe ręce, dwie nogi, które niosą go tam gdzie zechce, potrafi dostrzec swoje szanse w życiu bo dobrze widzi, usłyszeć gdzie szukać możliwości rozwoju i samospełnienia, a jeżeli do tego jest w normie intelektualnej to jeszcze potrafi to docenić i zrozumieć dlaczego ciągle trzeba przypominać o godności tych, którzy nie mają tego szczęścia. Pozdrawiam pełnosprawnego (chyba także intelektualnie) mieszkańca i gratuluję szczęścia.

Co z godnością niepełnosprawnych? albo jakieś marsze równości? to wszytko to jest godność dla nich bo jednak o nich ciągle się pisze i mówi a co ze zwykłymi ludźmi co prace stracili, urzędnicy im utrudniają egzystencję i w ogóle to co im się godność nie należy?. Nikt niepełnosprawnego nie bagatelizuje choćby ze współczucia a marginalizuje się zwykłych obywateli. To oni są najbardziej poszkodowani bo są między młotem a kowadłem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama