, sobota 27 luty 2021
Dwa brzegi, jedna piosenka i wspólna tęsknota...
Poprzez piosenkę "Dwa brzegi" muzycy z obu stron Olzy chcieli wyrazić tęsknotę za sąsiadem zza rzeki, ale także sprawić radość mieszkańcom Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, którzy byli głównymi adresami utworu. fot: youtube.comDodaj do Facebook

Dwa brzegi, jedna piosenka i wspólna tęsknota...

MM
Dwa tygodnie po banerowym "dialogu" nad Olzą, powstała piosenka "Dwa brzegi", którą wspólnie wykonały zespoły Izabel z Czeskiego Cieszyna oraz polska grupa Bartnicky. W niecałe dwa tygodnie od premiery piosenki i teledysku utwór został otworzony ponad 70 tys. razy, wpadając w ucho zarówno polskim, jak i czeskim słuchaczom. Utwór trafił też do "poczekalni" listy przebojów Polskiego Radia Katowice, dzięki czemu można go usłyszeć nie tylko w internecie. O przepis na sukces utworu "Dwa brzegi" zapytaliśmy gitarzystę zespołu Izabel - Dominika Folwarcznego, który jest także współautorem pierwszej odpowiedzi na baner z napisem "Tęsknię za Tobą, Czechu".

Jak mówi Dominik Folwarczný, piosenka nie była wcześniej w planach. Powstała spontanicznie, podobnie jak banerowy dialog nad Olzą. - Piosenka została napisana dopiero po tym, jak widzieliśmy z jakim odzewem spotkała się akcja banerowa. Widzieliśmy jak wielką przyniosła ona radość ludziom i postanowiliśmy kontynuować ten pozytywny przekaz. Jako muzycy mogliśmy zrobić nic innego niż stworzyć piosenkę - wyjaśnia Dominik Folwarczný.

Poprzez piosenkę "Dwa brzegi" muzycy z obu stron Olzy chcieli wyrazić tęsknotę za sąsiadem zza rzeki, ale także sprawić radość mieszkańcom Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, którzy byli głównymi adresami utworu. - Głównym celem było sprawienie radości i dodanie otuchy mieszkańcom obu miast, którzy tęsknią za sobą - mówi gitarzysta zespołu Izabel i dodaje, że dzięki piosence udało się także pokazać ludziom, którzy nie znają specyfiki obu miast, że na Śląsku Cieszyńsku Polacy i Czesi są dla siebie przyjaciółmi i w codziennych kontaktach nie ma znaczenia czy ktoś jest Polakiem, czy też Czechem. - Ludzie się tu po prostu lubią - mówi Folwarczný.

Piosenkę skomentowali także inicjatorzy słynnego już baneru "Tęsknię za Tobą, Czechu", którzy o powstaniu piosenki dowiedzieli się niemal przed samą jej premierą. - Miło zobaczyć, że nasza akcja rozwinęła się na tyle, że powstało kolejne czesko-polskie połączenie, tym razem muzyczne. Może po tym wszystkim będziemy mieli do siebie jeszcze bliżej? Inicjując razem z Magdą (Magda Szadkowska - przyp. red.) akcję banerową nie przypuszczaliśmy, że doczekamy się tak pięknej kontynuacji, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Po dwóch tygodniach od zawieszenia banerów akcja żyje już własnym życiem. To cieszy! - skomentował na swoim profilu w portalu społecznościowym facebook.com Stefan Mańka, współautor pierwszego baneru. Autorom banerów z obu stron Olzy, które stały się inspiracją do powstania czesko-polskiej piosenki poświęcone zostały także specjalne podziękowania, które widać pod koniec teledysku.

Jedno miasto i dwa państwa. Jedno miasto i wspólna historia. Jedno miasto i jedno duże serce. Jedna rzeka i dwa brzegi. Tak właśnie jest kojarzony Cieszyn. Niestety miasto znów zostało podzielone, co nie obeszło się bez reakcji obywateli. Polacy i Czesi tak bardzo tęsknią za sobą, że postanowili po obu stronach rzeki wywiesić banery z pięknymi hasłami... I o tym właśnie jest utwór "Dwa brzegi" - czytamy w opisie piosenki, który pojawia się pod koniec teledysku.

Jak zdradza Dominik Folwarczný, zespół Izabel pracuje obecnie nad albumem, na którym nie będzie jednak piosenki "Dwa brzegi". Dlaczego? Piosenka i teledysk powstały w ciągu tygodnia, z potrzeby serca i na zawsze stanowić już będzie wspomnienie tych trudnych czasów, w których w wyniku szerzącej się zarazy zamknięte zostały granice. Nie powinna być zatem łączona z innymi utworami, które nie oddadzą już tego, co przyświecało powstaniu piosenki "Dwa brzegi".

Autorzy piosenki: Izabela Škutová (śpiew), Bogdan Bartnicki (śpiew i skrzypce), Dominik Folwarczný (gitara), Daniel Cienciala (gitara basowa), Petr Koštur (perkusja).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama