, środa 24 kwietnia 2024
Droga, która ma tylko początek... czyli podsumowanie obozu naukowego ASK
Osobiste zapiski z dzienników pracy twórczej sprawiły, że uczestnicy wernisażu mogli się poczuć tak, jakby sami uczestniczyli w trwającym tydzień obozie naukowym. fot: CC by NC b.dziadzia@kek.edu.pl



Dodaj do Facebook

Droga, która ma tylko początek... czyli podsumowanie obozu naukowego ASK

SM
Droga, która ma tylko początek... czyli podsumowanie obozu naukowego ASK

- Jedni kojarzą go z niezapomnianą przygodą, dla innych był to punkt zwrotny w życiu, bądź chwila na refleksje czy odkrycie na nowo siebie i swoich pasji - w taki sposób studenci komentują obóz. fot. CC by NC b.dziadzia@kek.edu.pl


Droga, która ma tylko początek... czyli podsumowanie obozu naukowego ASK

Podczas poobozowej wystawy animatorzy z cieszyńskiej uczelni zaprezentowali zdjęcia, filmy, a także osobiste zapiski z dzienników pracy twórczej. fot. CC by NC b.dziadzia@kek.edu.pl

"Droga, która ma tylko początek..." to tytuł poobozowej wystawy studentów trzeciego roku Animacji Społeczno-Kulturalnej, która jak mówią sami studenci ma na celu pokazanie, a nawet odzwierciedlenie tego, co tygodniowy obóz naukowy w Jastrzębiej Górze wniósł w ich życie.

- Jedni kojarzą go z niezapomnianą przygodą, dla innych był to punkt zwrotny w życiu, bądź chwila na refleksje czy odkrycie na nowo siebie i swoich pasji - w taki sposób studenci komentują obóz, który odbył się we wrześniu zeszłego roku. A jak sam obóz opisuje Jolanta Gisman-Stoch, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, inicjator i pomysłodawca obozu naukowego w Jastrzębiej Górze?

Czym jest obóz naukowy na animacji społeczno-kulturalnej? - Obozy naukowe na animacji mają różny charakter w zależności od tego kto je prowadzi. Ponieważ mnie interesuje proces twórczy i jego bezpośrednie doświadczanie, a mówiąc jeszcze inaczej bezpośrednie doświadczanie procesu twórczego, w związku z tym te obozy, które ja prowadzę mają charakter poznawczy, animacyjny, częściowo artystyczny i naukowy.

Skąd pomysł na taki temat obozu? - Na każdy obóz, który prowadzę bierzemy ze sobą jakąś opowieść. Tym razem była to opowieść o stworzeniu Świata według aborygenów. Aborygeni z łac. ab origine - "od początku", czyli "ci, którzy byli tu od początku". I to właśnie nas interesowało - jak to wszystko dzieje się od początku. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni, że na różnych zajęciach twórczych wchodzimy w proces tworzenia w środku - czyli ktoś nam przynosi temat i materiał i mówi: "Dzisiaj będziemy rzeźbili zwierzątka z gliny". Na naszym obozie jest inaczej. Każdy uczestnik musi sam znaleźć temat, którym chce się zajmować, miejsce w którym chce pracować, sam musi znaleźć tworzywo, które go zainspiruje. I co się okazuje? Poszukiwanie pomysłu trwa pół obozu - wyjaśnia Jolanta Gisman-Stoch.

Skąd pomysł na tytuł wystawy? - W pierwszy dzień dwie studentki szukały wrzosowisk w Jastrzębiej Górze i spytały się małżeństwa, które handlowało na promenadzie. Pani powiedziała im, w sposób zagadkowy, że muszą iść w stronę przeciwną do morza, muszą przejść przez tunel i jak przejdą przez ciemny las to wejdą do lasu, który ma tylko początek. Pani dodała następnie, że ludzie powiadają, że las ten kończy się prawdopodobnie gdzieś w okolicach Bydgoszczy, ale pewności nie ma. I ta jednak wskazówka stała się metaforą całego obozu. Zrozumieliśmy dzięki niej, że to co robimy jest jedynie początkiem naszej drogi życiowej, początkiem bycia autentycznym w świecie - tłumaczy wykładowca i dodaje, że to co różni obóz animacyjny od obozu artystycznego to również praktyczna praca z dziećmi. - Na obozie poświęcamy jeden dzień na pracę twórczą z setką dzieci ze szkoły, w której mieszkamy. Dzieci te czekają na nas cały rok i co roku są zadowolone z tego, że przyjeżdżamy i jakie działania animacyjne ze sobą przywozimy - tłumaczy.

Podczas poobozowej wystawy animatorzy z cieszyńskiej uczelni zaprezentowali zdjęcia, filmy, a także osobiste zapiski z dzienników pracy twórczej które sprawiły, że uczestnicy wernisażu mogli się poczuć tak, jakby sami uczestniczyli w trwającym tydzień obozie naukowym. Osobiste refleksje studentów umożliwiły również w sposób niezwykle widoczny zaobserwować następujące w nich zmiany w stosunku do poszukiwań twórczego wyrazu własnej osoby.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama