, czwartek 25 kwietnia 2024
Czytómy po naszymu. I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych
Organizatorami I Cieszyńskiego Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych są: Książnica Cieszyńska, Kongres Polaków w RC oraz Zarząd Główny i Sekcja Ludoznawcza Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Czytómy po naszymu. I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych

WOJCIECH GRAJEWSKI
W niedzielę, 22 września zapraszamy do Książnicy Cieszyńskiej, gdzie pod hasłem "Czytómy po naszymu" odbędzie się I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych.

Podczas imprezy klasykę rodzimej literatury ludowej, jak również powstającą współcześnie prozę oraz poezję gwarową prezentować będą znani Cieszyniacy: burmistrz Mieczysław Szczurek, starosta Jerzy Nogowczyk, przewodniczący Kongresu Polaków - dr Józef Szymeczek, Prezes Zarządu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC - Jan Ryłko, dyrektor Zamku Cieszyn - Ewa Gołębiowska, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego - Marian Dembiniok oraz aktorzy i reżyserzy - Bogdan Słupczyński i Rudolf Moliński, który także poprowadzi imprezę. Udział w niej wezmą również tworzący w gwarze poeci i pisarze, m.in.: Jan Chmiel, Małgorzata Kiereś, Zbigniew Niemiec, Lidia Szkaradnik i Władysław Wrana.

Uczestniczyć w maratonie, odczytując wybrany przez siebie utwór gwarowy, mogą wszyscy zainteresowani miłośnicy języka naszego regionu, którzy zgłoszą chęć udziału w imprezie (telefonicznie: 798 590 639, mailowo: grajewski@kc-cieszyn.pl albo osobiście w siedzibie Książnicy, szczegóły na: www.kc-cieszyn.pl). Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody!

Wśród atrakcji, jakie tego dnia przewidziano w Książnicy Cieszyńskiej wymienić należy popularne wykłady cenionych naukowców - prof. Daniela Kadłubca i prof. Zofii Tarajło-Lipowskiej oraz recytacje gwarowe dzieci i młodzieży z obu stron Olzy.

Plan imprezy przedstawia się następująco:

  • godz. 10.00 - Występy dzieci i młodzieży, laureatów IX Konkursu Gwar Śląska Cieszyńskiego "Po naszymu po obu stronach Olzy",
  • godz. 11.15 - Wykład prof. Daniela Kadłubca: "Po naszymu - historia, specyfika i znaczenie gwary cieszyńskiej”,
  • godz. 12.00 - Maraton czytania tekstów gwarowych z udziałem: znanych Cieszyniaków (12.00-13.00), zgłoszonych uczestników (13.00-15.30) oraz poetów i pisarzy tworzących w gwarze (15.30-16.30),
  • godz. 16.30 - Spotkanie z prof. Zofią Tarajło-Lipowską, autorką książki "Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf”.A także: kiermasz wydawnictw regionalnych oraz konkursy, m.in.: rozwiązywanie krzyżówek gwarowych

    Organizatorami I Cieszyńskiego Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych są: Książnica Cieszyńska, Kongres Polaków w RC oraz Zarząd Główny i Sekcja Ludoznawcza Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC.

    W związku z maratonem Książnica Cieszyńska ogłasza plebiscyt na najpopularniejszy utwór napisany w gwarze cieszyńskiej oraz konkurs, w którym poszukiwane są fotografie sprzed 1945 r. uwieczniające czytających Cieszyniaków. Szczegóły: www.kc-cieszyn.pl
    Maraton czytania tekstów gwarowych jest jedną z atrakcji XIII "Skarbów z cieszyńskiej trówły", w czasie trwania, których Książnica Cieszyńska przygotowała również warsztaty introligatorskie, podczas których chętni odnowić przyniesiony ze sobą obiekt - książkę, rodzinny album, czasopismo, klaser, itp. Podobnie jak maraton odbędą się one w niedzielę, 22 IX, w godz.: 11.00, 12.30, 14.00 (liczba miejsc ściśle ograniczona, zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: /+48/ 33 85 138 46).

  • Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

    Wspaniały pomysł! Z przyjemnością posłucham!

    Dodaj komentarz

    Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Więcej informacji na temat formatowania

    Image CAPTCHA
    Wpisz znaki widoczne na obrazku.
    reklama
    reklama