, niedziela 28 luty 2021
„Czytam  waszych  poetów” Gniezno – Cieszyn. Spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem
10 marca o godz.17:00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem. Będzie to okazja do spotkania i rozmów z autorem, ale również będzie można przekonać się jak widzi i opisuje Cieszyn ktoś, kto jest gościem tego miasta. fot: Waldemar StubeDodaj do Facebook

„Czytam waszych poetów” Gniezno – Cieszyn. Spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem

UM
„Czytam  waszych  poetów” Gniezno – Cieszyn. Spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem

Książkę „ Melanż 2” już dzisiaj można nabyć w kawiarni Tramwaj Cafe. </strong>

We wtorek, 10 marca o godz. 17:00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem. Będzie to okazja do spotkania i rozmów z autorem, ale również jak widzi i opisuje Cieszyn ktoś, kto jest gościem tego miasta. „Melanż” i „Melanż 2” to pozycje w których autor nie tylko opisał Cieszyn, ale przede wszystkim wyróżnił ważne i zasłużone osoby, które tutaj żyją i tworzą.

Na co dzień ich nie dostrzegamy. Sięgamy po nich przy okazji uroczystości czy spotkań kulturalnych. Nasi sąsiedzi, koledzy znani z widzenia. Być może nawet nie wiemy, że są twórcami dzieł, którymi powinniśmy się chwalić, a na pewno powinniśmy bardziej doceniać. Krzysztof Szymoniak odkrywa przed nami te postacie jako gość. Dostrzega ich potencjał i poświęca im sporo uwagi w swojej książce. „Melanż” to przede wszystkim książka o ludziach i o miejscach które urzekają. Autor na spotkaniach często powtarza „Czytajcie swoich poetów”.

Do czytania i na spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem zapraszamy w najbliższy wtorek. Książkę „Melanż 2” już dzisiaj można nabyć w kawiarni Tramwaj Cafe.

Na czytelników Gazety Codziennej czekają promocyjne egzemplarze książki. Informacja pod numer telefonu: 577 148 965

Krzysztof Szymoniak – urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, gdzie ukończył II LO. Współzałożyciel, wraz z Krzysztofem Kuczkowskim, gnieźnieńskiej Niezależnej Grupy Poetyckiej DRZEWO (1977-1988). Także wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim (późniejszym twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Topos”) współinicjował i organizował w Gnieźnie, w latach 1978-1984, „Piastowskie Lato Poezji”. W ramach prowadzonego przez siebie Klubu Literackiego przy MOK, który powstał w połowie lat 80., skupił wokół idei warsztatowej i wydawniczej następujących twórców: Krzysztof Grzechowiak, Maciej Krzyżan, Jarosław Mikołajewicz, Sławomir Kuczkowski, Krzysztof Pelc, Jagoda Błaszczyk, Renata Góralczyk, Magdalena Wiśniewska, Arkadiusz Zakęs, Piotr Zieliński, Anna Trzaskawka, Anna Piskurz. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt” (1994-1995). Przez 15 lat związany z redakcją poznańskiego dziennika „Głos Wielkopolski” (1989-2003). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotograf, dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor książek literackich. Należy do bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). W styczniu 2020 roku otrzymał srebrny medal „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej” nadany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Na swoim koncie ma także wiele recenzji literackich i teatralnych. W roku 2016 opublikował książkę „Rodzina Jarząbków, czyli 14 opowieści na ten sam temat" (rzecz o rodzinie górali z Bańskiej Niżnej, która wychowała i wykształciła muzycznie 11-ścioro dzieci), a w roku 2017 powieść „Osmoza", której bohater, po opuszczeniu Gniezna, poszukuje nowej małej ojczyzny w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W lutym 2018 roku, ukazało się trzecie wydanie powieści autobiograficznej „Epizody”. Na całość zbeletryzowanej trylogii autobiograficznej Krzysztofa Szymoniaka składają się trzy tomy: „Epizodyˮ, „Apropakˮ i „Pustelniaˮ. Dwa ostatnie, niemal w całości poświęcone sprawom Gniezna oraz gnieźnieńskiemu okresowi życia i twórczości autora, istnieją na razie tylko w wersji elektronicznej (pdf). Książka z roku 2018 to literacki reportaż (dokument) pt. „Negatywˮ, którego akcja dzieje się na Lubelszczyźnie, na Górnym Śląsku i w Wiedniu.

Przede wszystkim jednak opublikował następujące zbiory wierszy: „Żony poetów” – 1985, „Oszustwo” – 1987, „Czarna rzeka” – 1990, „Martwa natura z człowiekiem” – 2001, „Wszędzie, skąd wracałem” – 2006, „29 prac Szymona Słupnika” – 2007, „Światłoczułość” – 2009, „Pokój bez okien” – 2009, „Poemat Amerykański” – 2011, „Strach przed poezją” – 2019, „Wyjazd” – 2019, „Melanż” – 2019.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama