, czwartek 28 marca 2024
Czytali po naszymu, czyli I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych za nami
I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych w ocenie profesora Kadłubca to jedna z najważniejszych imprez kulturowych, jaka kiedykolwiek była zorganizowana w tym regionie. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

Czytali po naszymu, czyli I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych za nami

Czytali po naszymu, czyli I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych za nami

Aleksander Brückner twierdził, że "gwara śląska to jądro polskiej mowy, że to język Rejów i Kochanowskich". fot. FJD

- Nie wstydźmy się gwary, używajmy jej w urzędach, w szkołach, na ceście i w życiu codziennym - mówił prof. Daniel Kadłubiec podczas I Cieszyńskiego Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych, które zorganizowała Książnica Cieszyńska.

Kilkunastu młodych ludzi wzięło udział w pierwszej części maratonu. Po naszymu czytali laureaci IX Konkursu Gwar Śląska Cieszyńskiego. Wśród nich znalazł się m.in. Adam Śliż, który przy pomocy Grażyny Pilch i Krystyny Foltyn przygotował opowieść o Utopcu. - Już jako czterolatek odkryłem w sobie talent do mówienia gwarą, nie wiem nawet jak to się stało. Po prostu tak mam. W domu dużo mówimy gwarą, tak się przyjęło, a fajnie, że mogę jeszcze dodatkowo brać udział w różnych konkursach - komentował laureat.

"Gwary się nie wstydźcie. Owszem, bądźcie z niej dumni, bo to jest piękna archaiczna gwara. To jest wielka siła stylistyczna" mówił profesor Jan Miodek. Z kolei Aleksander Brückner twierdził, że "gwara śląska to jądro polskiej mowy, że to język Rejów i Kochanowskich". Niemalże tymi słowami rozpoczął swój wykład profesor Daniel Kadłubiec, który wyjaśniał zgromadzonym w Książnicy słuchaczom skąd wywodzi się gwara, jakie zmiany językowe zachodziły na przestrzeni lat. Profesor przytaczał słowa, które częstokroć używa się w naszych domach, których używa się, tym samym pielęgnując pamięć o gwarze.

W trakcie maratonu klasykę rodzimej literatury ludowej prezentowali znani Cieszyniacy. W Książnicy utwory gwarowe zaprezentowali m.in. Mieczysław Szczurek, dr Józef Szymeczek, Ewa Gołębiowska, czy Marian Dembiniok.

I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych w ocenie profesora Kadłubca to jedna z najważniejszych imprez kulturowych, jaka kiedykolwiek była zorganizowana w tym regionie, i za którą należą się wielkie podziękowania jej organizatorom. - Na języku zbudowane jest totalnie wszystko, gwara cieszyńska jest językiem ocalenia narodowego, bo pomagała utrzymać dziedzictwo kulturowe, które po dzisiaj jest kultywowane. Jeżeli mówimy o tym, że jesteśmy tu stela to o tym tu stela świadczy przede wszystkim język i jeżeli chcemy zachować tożsamość to musimy przede wszystkim kultywować tę gwarę świadomie - komentował profesor.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama