, czwartek 28 marca 2024
Czesi i Polacy o tym Jak zmieniali historię
Spotkanie odbędzie się w czytelni i kawiarni AVION|NOIVA, która jest oddziałem Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie. fot: SM



Dodaj do Facebook

Czesi i Polacy o tym Jak zmieniali historię

SM
Czesi i Polacy o tym Jak zmieniali historię

Drugie spotkanie, którego gośćmi będą Petruška Šustrová i Mirosław Jasiński odbędzie się w najbliższy piątek, 12 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp jest wolny, jednak organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie miejsc. fot. mat. pras.

Petruška Šustrová i Mirosław Jasiński będą gośćmi kolejnego Polsko-Czeskiego Salonu Dyskusyjnego z cyklu: "Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem", które odbędzie się w najbliższy piątek, 12 kwietnia o godz. 18.00 w czytelni-kawiarni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie.

Cykl Czesko-Polskich Salonów Dyskusyjnych "Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem" zainaugurowany został 15 marca rozmową Jaromíra Nohavicy oraz Zbigniewa Czendlika, którzy dyskutowali na temat czeskiego ateizmu oraz polskiego katolicyzmu.

Dla większości Czechów, w tym również dla polityków, za górami, które wyznaczają granice naszego kraju, nie ma już nic interesującego. Tam świat się kończy. W czeskich mediach o krajach sąsiednich mówi się niewiele - mówiła w wywiadzie opublikowanym przez Rzeczpospolitą Petruška Šustrová. - Oczywiście sytuacja wygląda trochę inaczej w miejscowościach przygranicznych, gdzie bliskie sąsiedztwo sprzyja częstszym kontaktom. Lecz wciąż wiemy o sobie nawzajem zbyt mało. Stąd pomysł spotkań i rozmowy o tym, co nas łączy, a co dzieli - uzupełniają wypowiedź organizatorzy cyklu Polsko-Czeski Salonów Dyskusyjnych, tłumacząc powód organizacji Salonu Dysydenckiego.

Petruška Šustrová jest publicystką i tłumaczką. W latach 1969-71 była więziona za działalność opozycyjną. Jest sygnatariuszką "Karty 77", w latach 90. została wiceministrem spraw wewnętrznych Czech - zajmowała się m.in. rozliczeniem działalności służb w komunistycznym państwie, była zaangażowana w prace nad ustawą lustracyjną. Z kolei Mirosław Jasiński był współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim i jednym z inicjatorów podziemnego ruchu "Solidarności" Polsko-Czechosłowackiej. W latach 90. był radcą Ambasady RP w Pradze, a później wojewodą wrocławskim. W latach 2001-2006 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. Reżyserował filmy dokumentalne.

Drugie spotkanie, którego gośćmi będą Petruška Šustrová i Mirosław Jasiński odbędzie się w najbliższy piątek, 12 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp jest wolny, jednak organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie miejsc.
Dodatkowo spotkanie będzie transmitowane on-line na stronie www.noiva-tesin.cz, dzięki czemu mimo ograniczonej liczbie miejsc, wszyscy zainteresowani spotkaniem będą mogli śledzić jego przebieg.

Cykl Polsko-Czeskich Salonów Dyskusyjnych "Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem" organizują: Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie i jej oddział - czytelnia i kawiarnia Avion/Noiva oraz Zamek Cieszyn. Spotkania zostały objęte patronatem medialnym portalu GazetaCodzienna.pl

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a kogo obchodzi czech.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama