, sobota 20 kwietnia 2024
Czerwiec w Dworze Kossaków!
W porównaniu z poprzednimi edycjami, ten rok będzie zdecydowanie bardziej „teatralny” niż do tej pory. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Czerwiec w Dworze Kossaków!

mat.pras./red.
Serdecznie zapraszamy do Dworu Kossaków w Górkach Wielkich, gdzie już po raz dziesiąty organizowane jest Artystyczne Lato u Kossaków! Jak co roku program jest bogaty i zróżnicowany, dzięki czemu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Już teraz sprawdźcie, co będzie się działo w czerwcu!

CZERWIEC

• 04.06, 10.00-14.00 Warsztaty animacji poklatkowej – warsztaty rodzinne
Film animowany. Warsztat animacji stop motion (starsi uczestnicy): Tradycyjna animacja poklatkowa. Warsztat to praca nad stworzeniem filmu animowanego. Może to być film opowiadający historię miejsca, gdzie realizowane są warsztaty, może być autorski – stworzony podczas warsztatów. W przypadku „tematu wolnego” będziemy inspirować uczestników fragmentami książek, poezji, utworem muzycznym itp., w przypadku Dworu Kossaków będą to inspiracje czerpane bezpośrednio z twórczości Zofii Kossak oraz miejsca, w którym mieszkała. Ważne jest, aby złożyć efekty pracy każdej osoby biorącej udział w zajęciach w spójną całość.
Animowana pocztówka. Krótkie formy animowane (młodsze dzieci): Tradycyjna animacja poklatkowa w prostszym wydaniu, adresowana dla dzieci od 6 lat. Warsztaty to praca nad stworzeniem animowanych pocztówek/gifów. Uczestnicy tworzą pocztówki z miejsca, gdzie prowadzone są warsztaty/ pocztówki; krótkie impresje na temat baśni Zofii Kossak, Parku Kossaków, Dworu Kossaków.
Techniki pracy: plastelina, wycinanka, wykorzystanie fotografii.
Ilość uczestników jednorazowych warsztatów: do 15 osób. Wstęp wolny. Będą prowadzone zapisy.

Prowadzenie: Ilona Majewska – etnografka, od 8 lat warsztatuje i nigdy nie ma dość. Tworzy programy edukacyjne, prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Specjalizuje się w edukacji kulturalnej, w tym edukacji do wielokulturowości, praw człowieka, animacji lokalnych społeczności. W roku 2016 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka książki dla dzieci „Murka. Mała opowieść o uchodźcach”.

• 04.06, 11.00-17.00 Letnia Wymienialnia Książek – epizod 1.
Letnia Wymienialnia Książek to okazja, aby wymienić swoje książki na inne.
W ten sposób uczestnicy będą mogli odświeżyć swoje domowe biblioteczki.

• 09-16.06, VI Warsztaty Działań Kreatywnych – Ogólnopolskie Warsztaty 
Wyższych Szkół Artystycznych zakończone wernisażem w dniu 16.06
Po raz szósty gościć będziemy studentów i wykładowców wyższych szkół artystycznych w ramach Warsztatów Działań Kreatywnych. W tym roku odwiedzi nas 10 uczelni z całej Polski. Studenci wykonywać będą zadania obejmujące zagadnienia z zakresu: ilustracji/grafiki, malarstwa, instalacji 
z naciskiem na interdyscyplinarność w poszukiwanych rozwiązaniach.

• 10-14.06, 19.00 Rozmowy o Sztuce
W ramach tegorocznych WDK odbędą się także specjalne pokazy młodych artystów i ich wykładowców. Każda z zaproszonych uczelni zaprezentuje swoją twórczość lub swoją pracownię podczas wieczornego spotkania w ramach Rozmów o Sztuce. Wstęp wolny.

• 13-15.06, 15.00-17.30 Graficzna Akademia Umiejętności – warsztaty otwarte
W ramach Akademii Umiejętności odbędą się otwarte warsztaty graficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez studentów i profesorów. Uczestnicy „Akademii” będą mogli zapoznać się z zawodem grafika/ilustratora, własnoręcznie wykonać matrycę graficzną i zrobić z niej odbitkę graficzną. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

• 24.06, 11.00-14.00 Artystyczny salon – warsztaty interdyscyplinarne z A. Molendą
Temat: Realność znikających obrazów
Warsztaty malarskie będą miały na celu przedstawienie współczesnych problemów malarskich, ukazania interdyscyplinarności sztuki oraz pobudzenia wrażliwości estetycznej. Uczestnicy pracując 
w plenerze będą poszukiwać oraz analizować kolor, fakturę oraz formy najbliższe idei malarstwa materii. Jest to ciekawa propozycja oraz alternatywny sposób spojrzenia na malarstwo i sztukę współczesną. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

Prowadzący: Adam Molenda urodził się w 1964 roku w Wodzisławiu Śląskim – Pszowie. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki w Cieszynie w latach 1986-1992, gdzie uzyskał dyplom 
w pracowni malarstwa prof. Norberta Witka w 1992 roku oraz w Akademii Sztuk Pięknych 
w Krakowie w latach 1989-1993, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowniach: malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego i grafiki prof. Andrzeja Pietscha. Pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się malarstwem. Realizuje również prace z wykorzystaniem wideo. Publikuje teksty związane z teorią sztuki.

• 25.06, 11.00-12.00 i 12.30-13.30 – Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy 
– warsztaty ekologiczne
Są to warsztaty dotyczące biologii owadów zapylających i ich roli w przyrodzie, skierowane zarówno do dzieci (młodsze dzieci powinny przybyć razem z opiekunem) jak i dorosłych. W trakcie zajęćuczestnicy własnoręcznie wykonają hotel dla owadów, który będą mogli umieścić w swoim ogrodzie.

Warsztaty poprowadziJacek Proszyk–doktor nauk humanistycznych, entomolog, pszczelarz i badacz biologii samotnych pszczół zapylających. W ramach ALUK odbędą się 4 spotkania. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

• 26-30.06, 10.00-14.00 Warsztaty teatralne „Witkacy//Inspiracje”
 zakończone pokazem spektaklu
Warsztaty adresowane do młodzieży (14 lat +) oraz dorosłych. Naszym celem będzie w ciągu kilku dni stworzyć studyjny spektakl, który odbędzie się w ramach „Wieczoru z Witkacym//1” Spektakl będzie rodzajem performance zatytułowanym „Trasa teatralna a'la Witkacy”. Udział w przedsięwzięciu wezmą profesjonalni aktorzy oraz ochotnicy. Wyreżyseruje je Bogusław Słupczyński. Przygotowany scenariusz oparty będzie o sceny z poszczególnych dramatów Witkacego. Performance rozegra się w plenerze, po zmroku. Będzie polegał na przeprowadzeniu widzów przez kolejne „stacje” sceny, które będą zainscenizowane w przestrzeni dookoła dworu, Parku Kossaków oraz w okolicach. Na potrzeby realizacji zadania wykonana zostanie scenografia, wypożyczone zostaną kostiumy. Warsztaty te to jedyna w swoim rodzaju propozycja przygody z teatrem.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
17 czerwca o 16.00 odbędzie się casting w przypadku licznych zgłoszeń.

Prowadzący: Bogusław Słupczyński - aktor, reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Aktor Teatru Polskiego w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka. Organizator jednego z pierwszych prywatnych Studiów Aktorskich w Polsce – Studio Aktorskie AS w Warszawie. Twórca Teatru Studio Aktorskie w Puławach, a potem Stowarzyszenia Teatralnego „Puławy”. Założyciel Teatru CST i Stowarzyszenia na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”. Reżyser kilkunastu spektakli. Ważną jego aktywnością jest praca pedagogiczna, realizowane warsztaty z młodzieżą i dziećmi. W latach 2008-2011 tworzy nurt Off w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic" w Cieszynie. Od 2009 roku współpracuje z poznańską grupą „Asocjacja 2006" Piotra Tetlaka i Lecha Raczaka. W roku 2012 wraz ze swoim stowarzyszeniem nominowany przez „Rzeczpospolitą” do Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama