, piątek 19 kwietnia 2024
Cieszyn: Co z budynkiem po celnikach?
Obecnie w siedzibie budynku działają cieszyńskie stowarzyszenia, pracują tam również artyści i projektanci.  fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Co z budynkiem po celnikach?

BARBARA ŚLIŻ
Cieszyn: Co z budynkiem po celnikach?

- Z pewnością tego obiektu nie wstydzilibyśmy się w kontraście do Noivy czy Zamku, decyzja o losie budynku musi zapaść na przestrzeni kilku miesięcy - mówi Jan Matuszek. fot. mat. pras.


Cieszyn: Co z budynkiem po celnikach?

Budynek na granicy, była siedziba celników pochodzi z lat 60-tych. Trudno nazwać go perełką architektury polskiej, ale wpisał się on już na stałe w miejscowy krajobraz. fot. Barbara Śliż


Cieszyn: Co z budynkiem po celnikach?

Inwestycja miałaby opiewać na ok. 17 mln zł. fot. mat. pras.

Budynek po celnikach przy ul. Zamkowej jaki jest, każdy widzi. Jego stan z pewnością nie jest chlubą dla miasta, zwłaszcza, kiedy w sąsiedztwie leży kawiarnia Noiva, a po drugiej stronie odrestaurowane Wzgórze Zamkowe. Na realizację projektu Roberta Koniecznego miasto nie otrzymało dofinansowania. Pytamy, czy obiekt trzeba będzie wyburzyć?

Budynek na granicy, była siedziba celników, pochodzi z lat 60-tych. Trudno nazwać go perełką architektury polskiej, ale wpisał się on już na stałe w miejscowy krajobraz.

Projekt KWK Promes autorstwa Roberta Koniecznego zakładał budowę nowego obiektu od podstaw, z zachowaniem jego dotychczasowych kształtów. W nowym budynku miałaby się znajdować część muzealna, która mówiłaby o historii miejsca, kawiarnia, wielofunkcyjna, multimedialna sala konferencyjna do organizowania międzynarodowych spotkań czy warsztatów. W budynku miałyby znajdować się również biura firm pod innowacyjne biznesy, które rozwijają się w Cieszynie. Inwestycja miałaby opiewać na ok. 17 mln zł.

- Z pewnością tego obiektu nie wstydzilibyśmy się w kontraście do Noivy czy Zamku, decyzja o losie budynku musi zapaść na przestrzeni kilku miesięcy. Ze środków miejskich nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich zamierzeń, jakie przewidywał projekt unijny - mówi Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna. - Ostatecznością jest wyburzenie obiektu - dodaje.

Obecnie w siedzibie budynku działają cieszyńskie stowarzyszenia, pracują tam również artyści i projektanci. - Postawiliśmy na ożywianie tego miejsca. Artyści, stowarzyszenia i projektanci robią zdumiewająco dużo dobrego nie tylko dla Cieszyna. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności stworzyła się tam swego rodzaju "masa krytyczna", ciekawe miejsce, które ma potencjał rozwojowy i dużą siłę oddziaływania - wyjaśnia Ewa Gołębiewska, dyrektorka Zamku Cieszyn.

Od 1 stycznia 2011 budynek jest własnością miasta. Zarządza nim Zamek Cieszyn i jest za niego w znacznym stopniu odpowiedzialny. - Szukamy rozwiązań  na okres tymczasowy, czyli do momentu realizacji tej dużej inwestycji. Pomysłu na to, co można zrobić, nie dysponując żadnymi środkami, by budynek przestał straszyć - dodaje Gołębiewska.

W budynku swoje miejsce znalazło kilka lokalnych organizacji.  - Działalność Świetlicy Krytyki Politycznej jest nieoceniona. Praca z dziećmi przyniesie wymierne korzyści w przyszłości. Efektów oddolnego oddziaływania na rodziny nie da się zmierzyć, są one odłożone w czasie. Wierzę, że uda się zrealizować wizję Koniecznego, trzeba zrobić wszystko, by nie pozbawić  dachu nad głową działających w budynku organizacji - podkreśla dyrektorka cieszyńskiego Zamku.  

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

1. Zrobić ładną, nowoczesną elewację strażnicy z wymianą okien i wystarczy, po co łudzić się, że się dostanie 17 mln
2. Za takie pieniądze wybudować plażę czy jakoś ładnie zagospodarować brzeg Olzy, zrobić więcej mostów, tarasów widokowych, bryczki "transgraniczne" itp. i odnowić Cieszyńską Wenecję, to byłaby dopiero wizytówka(!)

miasto mogłoby chociaż odświeżyć budynek i go pomalować...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama