, sobota 19 września 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zowiść to je szpatno wiec
Dzisio zaś bydzie o poru rozmajtych wiecach, na kiere żech trefi zeszły tygodziyń. Zacznym łod zowiści, kiero sie mi ciepła na łoczy na placu za starostwym. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zowiść to je szpatno wiec

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Ceste doramplowały

Dzisio zaś bydzie o poru rozmajtych wiecach, na kiere żech trefi zeszły tygodziyń. Zacznym łod zowiści, kiero sie mi ciepła na łoczy na placu za starostwym. Kiejsi w sobotem i niedzielem szło na “jejich” placu postawić se auto, a teraz jakisi zowistny urzyndnik zawrził tóm rampe i skóńczyło sie parkowani. Ludzie poradzóm jedym drugimu wszeckigo zowiścić, a nikierzi to majóm isto aji we krwie. Bo cóż to kómu zawadzało, abo kómu by czegosi ubyło powolić s autym se tam stanóć. Ani by przeca tego asfaltu nie zgumowoł, ani skyrs tego w sobotem nawszczywników Kauflandowi by na zicher nie ubyło. Możne, że to sie tak stało, skyrs tych nowych szurych biołych sztrajfek, kiere na tym placu zeszły tydziyń pomalowali. Isto sie im zdało, że tusteloki sie miyndzy tymi sztrajfkami nie pomieszczóm, bo nie dostali łod żodnego eszcze żodnej insztrukcyji. Wlazło by tam, tak na łoko s pińdziesiónt aucisków, kiere by jakisi czas tam stoły i nie wydychałyby tego smrodu do luftu. Zaś kolejorze, chycili sie przeca sprawowanio tego przejazdu na ceście, kiero sie Zamkowóm mianuje. Wybrali wedla tej sztreki ziymi aże do gróntów, bo isto prziszli na to, że przez te sztreke nie jeżdżóm yno same charczki, ale czasym nikiedy aji TIRY, kiere te ceste dorampowały. Skyrs tego porem dni nie dało sie tam przejechać i dostać na Frysztackóm, ale szło to objechać kolem elektrowni i lodowiska. Jak kiery tam sie w tym czasie szmatłoł to na na sicher spozdrził tam rozmajte bagry i inksze maszyny, kiere kolejorze dzisio majóm. Jedyn bager mioł aji gumiane i zieleźne koła, coby móg se jeździć po sztrece, a nieskorzij aji po cestach.

Mini słownik: wieca - rzeczy, ciepła - rzuciła, zawrził - zamknął, rampa - szlaban, krwie - krew, powolić - pozwolić, skyrs - z powodu, nawszczywnik - gość, na zicher - na pewno, szure - ukośne, sztrajfka - kreska, isto - pewnie, wlazło - weszło, cesta - droga, wedla - obok, sztreka - tor, charczki - bidule, doramplowały - zniszczyły, szmatłoł - chodził, bagry - koparki.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama