, sobota 4 kwietnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeszły tydziyń wartko postawili na tej chałupie tyn rusztónek
"... to takóm bukete kwiotków możecie posłać aji kansi daleko do świata". fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeszły tydziyń wartko postawili na tej chałupie tyn rusztónek

F.J.Dral
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeszły tydziyń wartko postawili na tej chałupie tyn rusztónek

"Sóm my teraz na Szersznika...". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeszły tydziyń wartko postawili na tej chałupie tyn rusztónek

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Niepodarzóne zolyty", Anny Filipek z książki "Na żiwot w grudniu". fot. Maciej Kłek

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

Szanowni internauci i miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary: Zapraszamy Was do wystartowania w konkursie na "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo". Na naszym portalu www.gazetacodzienna.pl należy kliknąć na wiadomości a potem w spisie odszukać hasło "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo" i w ten sposób można zapoznać się jak wystartować w konkursie. Kupon konkursowy można też otrzymać we wszystkich bibliotekach powiatu cieszyńskiego od Istebnej po Zebrzydowice. Dlatego zachęcamy też wszystkich, którzy preferują pismo odręczne o pobranie i wypełnienie kuponów konkursowych w naszych powiatowych bibliotekach.

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Co poradzóm wszecko zrychtować

Zeszły tydziyń wartko postawili na tej chałupie tyn rusztónek, żech sie ani niespozdrził a uż ty łodropane ściany były pozatykane jakimisi płchtami. Teraz je tako moda, że na tych płachtach sie każdy chwoli co to też nejlepszego poradzi zrobić. A że tako płachta jak i papiór wszecko zniesie to ludzie bałamóncóm jacy to sóm ś nich nejlepsi fachmani i co to poradzóm wszecko zrychtować. Dómy im na chwile pokuj i pujdymy dalij tam kaj przedujóm kwiotki na wszecki przileżytości. Wyczytołech też tam na taki tabulce co stoji na sztyróch nogach, że jak mocie kogosi strasznie radzi to takóm pukiete z kwiotków możecie posłać aji kansi daleko do świata. Teraz zaś muszymy przelyś przez ceste i dować pozór coby nas gdosi nie przejechoł i żeby my sie cali do rynku dochrampali. Sóm my teraz na Szersznika i mogymy se chocioż na chwile spómnieć gdo to był i czymu mo swojóm ulice. Myślym, że dzisio we szkołach uczóm o tym nasze dziecka ale starziki i starki możne uż to pozapóminały to sie isto nie pogniywajóm jak ze dwa zdania o nim napiszym. Tyn Poldek Szersznik był Cieszyniokym i jak pokóńczył wszecki móndre szkoły w rozmajtych czeskich miastach tak sie wrócił do Cieszyna i zaczył uczyć we szkole dziecka. Potym zbiyroł rozmjte móndre ksiónżki nó i chycił sie też grzebanio w ziymi za rozmajtym skolim, kiere jak przebadoł to móg opowiadać wszeckim jak stary je nasz Cieszyn. Zaś ksiónżki przez niego nazbiyrane mogymy se dzisio eszcze połogłóndać w naszej Cieszyńskiej Książnicy.

A teraz zaś fajny wic:

- Jak zaczyła goreć nasza chałupa tak żech wartko wlecioł do kuchynie i na rynkach wynióslech ś ni mojóm szwigermutre. - To nima możne! - Ale w taki chwili to aji móndrymu chłopu padnie cosi na czepanie.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Niepodarzóne zolyty", Anny Filipek z książki "Na żiwot w grudniu".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Uszanowanie wiary naszych przodków i języka, którym się posługiwali, jest wykładnikiem kultury osobistej, nie zaś znamieniem prostactwa. Czy można za prostaków uważać ludzi, co niedziela tłumnie walących do kościołow? Chyba nie. Karolinko, zastanów się przez chwilę.

Posługiwanie się gwarą to prostactwo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama