, wtorek 11 sierpnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeprzić zadek na twardym, to na krziża ni ma dobre
Dzisio sie chycymy za ty kolca kiere kierysi postawił wedla Olzy, bo jakosi nie idzie potkać takich, co by s tego byli radzi.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeprzić zadek na twardym, to na krziża ni ma dobre

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zeprzić zadek na twardym, to na krziża ni ma dobre

“...Ty kolca sóm tak wielki, że...”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Sztyry legiery

Dzisio sie chycymy za ty kolca kiere kierysi postawił wedla Olzy, bo jakosi nie idzie potkać takich, co by s tego byli radzi. Na tych co prziszli na to, coby to tam postawić, bydzie ciynżko trefić, bo dycki to je tak, że jak sie cosi nie podarzi, to winnych chybio. W jednym kolcu sóm sztyry siedziska, ale trzeja tam se siednóć ze znómymi, bo łóne sóm tak postawóne jak w kolasie, abo ze zadku w autobusie. Kiery by to wydzierżoł, siedzieć na prociw jakigosi cudzego chłopa, abo baby i eszcze ś nimi rzóndzić nie wiadómo ło czym. Zaś w inszym kolcu s połukłodanych wedla siebie laśniczek, sóm sztyry legiery, na kierych poradzóm sie yny wyprościć tustelocy, kierzi majóm eszcze zdrowe krziża. Ty kolca sóm tak wielki, że jak nie przidzie jakosi wiynkszo szudera, to pudzie tam po suchu jakisi czas wydzierżeć. Zaś wedla tych kolców zbitych z drzewianych desek, sóm taki szyrsze legiery, na kiere wlezie tata s mamóm i eszcze ku tymu ze dwa dziecka. Co to kómu do taki leżyni, tego nie wiym, bo jak łoczy dźwignie do wyrchu to bydzie widzioł kónory drzew i yno kónsek nieba. Dłógo to isto ci ludzie na tym twardym nie wydierżóm, bo przeca każdy woloł by se legnóć na strużoku, abo na jakimsi madracu. Siednóć sie na tym też bardzo nie do, bo to ni mo ze zadku żodnego oprziska i skyrs tego nie idzie na tym dłógo usiedzieć. I możne, że je to tymu tak zrobióne, coby jedyn drugigo s tego nie zganioł, bo sóm wartko roz dwa slezie, jak go rzić zaboli. Dziynka tymu za niedłógi czas, wszedcy w Cieszynie bydóm mógli rzeknóć, że zeprzili swojóm rzić na czymsi, czego dóma ni majóm.

Mini słownik: wedla - obok, dycki - zawsze, podarzi - uda się, chybio - brakuje, wydzierżoł - wytrzymał, rzóndzić - rozmawiać, lajśniczka - listwa, legier - miejsce do leżenia, szudera - ulewa, isto - pewnie, legnóć - położyć, oprzisko - oparcie, skyrs - z powodu, rzić - tyłek, zeprzili - posadzili.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama