, środa 19 luty 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Upajtoł stróm
Kiejsi jak kiery upajtoł stróm, to go pociył na piyńki, a nieskorzij pocipoł, coby dobrze uschło i dobrze pod blachóm gorało. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Upajtoł stróm

FJD
Drzewo jak sie niecho na polu, to roz dwa skrymbi i uż sie na nic nie godzi.
Szacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi   takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Upajtoł stróm

Moc tusteloków sie pyto, skyrs czymu ty urzazane strómy przed banhofym w Cieszynie, telkowny czas fort leżóm tam na kupie. Prawi sie, że skyrs tego coby ty insze, kiere eszcze sie obstoly, dowały se pozór i dalij nie rosły ani nie hrubły, bo ich też bydzie czakało ur-zniyńci. Kiejsi jak kiery upajtoł stróm, to go pociył na piyńki, a nieskorzij pocipoł, coby dobrze uschło i dobrze pod blachóm gorało. Zaś ty hrubsze i wiynksze brali stolorze i tesorze, kierzi dycki mieli jakisi napad, co ś niego zrobióm. Jedni wystrugowali s tego krokwie, coby nieskorzij poskłodać na dachach rozmajte wiyńźby, a drudzy rozmyślali czy sie im s tego drzewa nie podarzi zrobić jakigosi szranku, odmaryje, abo możne aji pore sztokerlików. Dzisio widać, że ci to ty drzewa ur-zli majóm to ganc w rzici, co sie nieskorzij ś nimi stanie. Możne, że ich tam na tej kupie niechali, coby skrymbiały i bydóm mieli po kłopocie. Bo przeca trzeja by sióngnóć do kapsy i zawiyś to do tartaku w kierym porzazali by to na deski, a przeca to cosi kosztuje. Dycki to je tak, że łacnij je wyciepać każdóm wiec, kiero sie uż na nic nie godzi, bo to je zdarma. Dzisio wszecki wyciepane wieca, trzeja zawiyś na rychlij przirychtowany przez miastowych urzyndników plac i za to trzeja zapłacić. Jak tak delij ta kupa drzewa bydzie dziubała ludzi w łoczy, to sie na to wszedcy zwyknóm i możne, że insi, kierzi nie nie wiedzóm co ze swojimi ur-zniónymi strómami zrobić to ich też tam prziwiezóm. Żodyn przeca nie bydzie wiedzioł czyji łone sóm, bo ur-znióne strómy nie sóm przeca jednaki i trzeja fachmóma coby rzeknył, że to je dejmy na to brzim, smrek abo jakosi jedla.

Mini słownik: skyrs - z powodu, urzazane - ucięte, strómy - drzewa, fórt- ciągle, hrubły - grubły, upajtoł - uciął,
tesorz - cieśla, nieskorzij - później, szrank - komoda, odmaryja - szafa, sztokerlik - taboret, rzić- tyłek, skrymbiały - zgnity, porzazać - uciąć, łacnij - taniej, przirychtowany - przygotowany, wieca - rzeczy, brzim - modrzew, smrek -świerk, jedla - jodła

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama